Ocena brak

Wymiary prącia

Autor /liza Dodano /12.01.2012

W prąciu odróżniamy koniec tylny, szerszy czyli —korzeń prącia, część główną, środkową czyli trzon prącia oraz stożkowaty koniec przedni zwany żołędzią. Korzeń i tylna część trzonu tworzą część ustaloną prącia (pars fixa ponieważ ukryta (pars occulta) pod skórą moszny oraz krocza jest nieruchomo połączona z przeponą moczowo-płciowa, kośćmi łonowymi i spojeniem łonowym; pozostała część jest wolna i ruchoma (pars mobilis  s. copulatńs ), w czasie spokoju wisząca (pars pendula) nad workiem mosznowym. W tym położeniu prącia cewka moczowa ma kształt litery S..

W czasie wzwodu prącie wyprostowuje się. grubieje i usztywnia, przekształcając się z membrum mortuum w membrum vivum: wtenczas też esowaty kształt cewki moczowej wyrównuje się; zatacza ona teraz tylko łuk wklęsły ku górze dokoła spo-jenia (krzywizna podłonowa).

Wymiary prącia są oczywiście bardzo różne zależnie od stanu prącia w jakim je się mierzy. W stanie spokoju długość prącia mierzona od spojenia do końca żołędzi (część ruchoma) wynosi przeciętnie 10 do 12 cm, w wieku starczym o parę centymetrów więcej. Obwód prącia mierzony w części środkowej wynosi 8 do 9 cm. W stanie wzwodu, kiedy jamki ciał jamistych wypełnione są krwią, długość prącia mierzy średnio 15 do 17 cm, obwód około 12 cm.

U noworodka część ruchoma jest stosunkowo krótka, mierzy około 3 cm; dłuższą częścią prącia jest jeszcze część ukryta, prącie więc nie zwisa ku dołowi. lecz skierowane jest bardziej do przodu.

Podobne prace

Do góry