Ocena brak

Wykończenia i przeznaczenie papieru

Autor /Rowek Dodano /31.01.2012

W zależności od celu przeznaczenia papieru, sto­suje się wiele różnych metod wykończeniowych. Papier stosowany w wysokiej jakości czasopis­mach jest pokrywany cieniutką warstwą białego pigmentu.
Może to być glinka porcelanowa lub biel saty­nowa - mieszanka tlenku glinu i siarczanu wap­nia. Kazeina (białko znajdujące się w mleku) lub polioctan winylu wiążą papier z pigmentem, który wypełniając drobne otwory, znajdujące się na powierzchni papieru, nadaje jej gładki, lśniący wygląd.
Niektóre gatunki papieru czy tektury poddaje się specjalnym procesom, by stały się wodoodporne. Zanurza się je w roztopionym wosku parafinowym, następnie za pomocą wałków usu­wa jego nadmiar i przy użyciu zimnej wody utwa­rdza uzyskaną warstwę ochronną. Jeżeli taki papier bądź tektura ma być pokryta nadrukami, należy je wykonać przedtem, ponieważ warstwa ta nie wchłania farby drukarskiej.
Inna metoda polega na pokryciu warstwą wosku parafinowego tylko jednej strony papieru. Następnie, dzięki podgrzewaniu drugiej strony, wosk topi się i wnika we włókna papieru, który, zaimpregnowany w ten sposób, nadaje się później do druku.
Większość papieru wytwarza się z drzewa pochodzącego z lasów Ameryki Południowej, Skandynawii, Federacji Rosyjskiej, Japonii i Nie­miec. Niewielka ilość produkowana jest ze słomy lub pewnych gatunków traw, takich na przykład jak ostnica.
Banknoty wykonuje się zwykle z bawełny, bądź jej mieszanki z włóknami lnianymi.
W wielu rozwiniętych krajach wprowadza się metody produkcji masy celulozowej, wykorzys­tujące lokalne dostępne surowce. Na przykład kraje produkujące trzcinę cukrową mogą użyć wytłoczyn pochodzących z produkcji cukru i w ten sposób uniezależnić się od importu.
Na miejsce wyciętych do produkcji papieru lasów zwykle sadzi się nowe, jednak na to by wyrósł las potrzeba przynajmniej 50 lat. W ostat­nich latach ludzie zaczęli zwracać więcej uwagi na konieczność ograniczenia wyrębu lasów. Z te­go powodu znacznie zwiększyło się wykorzystanie makulatury, jako surowca do produkcji pulpy.

Podobne prace

Do góry