Ocena brak
Wyjaśnij pojęcie podżegania i pomocnictwa
Podżeganie - odpowiada za podżeganie, kto chcąc aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego. Istota podżegania polega na oddziaływaniu na psychikę drugiej osoby, w celu wzbudzenia w niej zamiaru dokonania czynu zabronionego. Podżegać można tylko konkretną osobę.
Formy nakłaniania:
-
prośba
-
polecenie (bez wykorzystania uzależnienia między osobami)
-
wprowadzenie w błąd
Podżegacz popełnił przestępstwo w momencie zakończenia nakłaniania. Podżeganie musi być dokonane umyślnie i tylko z zamiarem bezpośrednim.
Pomocnictwo - za pomocnictwo odpowiada kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji.
Istota strony przedmiotowej sprowadza się do ułatwienia popełnienia przez inną osobę czynu zabronionego.
Pomocnictwo o charakterze:
-
fizycznym (dostarczenie środka przewozu, narzędzia - każdy przedmiot ułatwiający popełnienie czynu zabronionego)
-
psychicznym (udzielenie rady, informacji)
Pomocnictwo może też być popełnione przez zaniechanie - pomoc bez wykonania czynności np. jeżeli dokonuje się włamania do obiektu u strażnik pilnujący udaje, że niczego nie widzi.
Pomocnictwo musi być popełnione przed lub w trakcie przestępstwa, jeżeli istnieje pomoc po dokonaniu przestępstwa to mamy do czynienia z innymi przestępstwami np. paserstwem.