Ocena brak

Wyczuwalność kości czaszki

Autor /julka Dodano /03.01.2012

Na ogół powierzchnia głowy jest pokryta cienkimi tylko warstwami miękkimi; w związku z tym można wyczuć dotykiem większe części jej powierzchni. Całe sklepienie, do przodu aż do łuków brwiowych, do tyłu aż do kresy karkowej górnej, daje się z łatwością wymacać. Również ściany boczne są wyczuwalne. Ku tyłowi od małżowiny usznej jest wyczuwalny wyrostek sutkowaty, w linii pośrodkowej — guzowatość potyliczna zewnętrzna. położona w obrębie owłosionej skóry. Poniżej położona część łuski potylicznej jest pokryta mięśniami karku i wskutek tego trudno wyczuwalna.

Brzegi oczodołów, gładzizna, kości nosowe, kości jarzmowe i łuki jarzmowe oraz powierzchnia przednia szczęki są wyraźnie wyczuwalne przez skórę.

Na żuchwie wyczuwamy trzon, część zębodołową, kąt żuchwy i głowę leżącą do przodu od małżowiny usznej. Wyrostka dziobiastego nie można wyczuć, ponieważ jest ukryty za łukiem jarzmowym i objęty przyczepem mięśnia skroniowego.

Z przedsionka jamy ustnej dostępne są wymacywaniu: dół nadkłowy, otwór podoczo-dołowy i grzebień jarzmowo-zębodołowy, a z właściwej jamy ustnej — całe podniebienie kostne, haczyk skrzydłowy położony ku tyłowi od ostatniego zęba trzonowego i na znacznej przestrzeni powierzchnia wewnętrzna żuchwy.

Podobne prace

Do góry