Ocena brak

Wrzosiec popielaty

Autor /Leonid Dodano /14.02.2012

 

Wygląd: Zrzucająca liście na zimę, pełzająca i tworząca kobierce krzewinka szpalerowa, której płożące się gałązki nie bywają dłuższe niż 60 cm, z krótkimi, podnoszącymi się pędami końcowymi.

Liście krót-koogonkowe, skrętoległe, do 5 cm (zwykle około 3 cm) długości i 1-1,5 cm szerokości, odwrotnie jajowate, u nasady długo klinowato zwężone i długo orzęsione, zaostrzone, na brzegu ostro piłkowane, po obu stronach siatkowata unerwione, z wierzchu błyszcząco zielone, pod spodem szarozielone; jesienią przebarwiają się na świecącą czerwień i pozostają aż do wiosny.

Kwiaty 5-krotne, zielonkawobia-łe albo lekko czerwonawe, po 2-5 w małych, prosto wzniesionych, szczytowych gronach, ukazują się na krótko przed liśćmi albo razem z nimi. Szypułka u nasady przeważnie z dwoma małymi podkwiatkami; przysadka biaława, ucięta i na górnym końcu gęsto strzępiasto orzęsiona.

Działki kielicha zrośnięte, ich wolne koniuszki trójkątne i lekko orzęsione. Korona jajowato-dzbaneczkowata, do około 6 mm długości, ku przodowi silnie zwężona z małym otworem, okrągławe łatki korony odgięte w tył. Pręcików 10, ukrytych w koronie, wyrostki wyraźnie krótsze od pylników.

Zalążnia górna, kulista, 5-komorowa. Owocem jest kulista, soczysta, początkowo czerwona, a później lśniąco niebieskoczarna jagoda. Nasiona około 3 mm długości z szorstką łupiną.

Siedlisko: Na wrzosowiskach i skalistym podłożu, rozpowszechniona przeważnie powyżej 1500 m n.p.m. w Alpach.

Rozmieszczenie: Amfiarktyczno-alpejski typ zasięgu. Szkocja, Skandynawia, północna Rosja; w środkowej i południowej Europie tylko w wysokich górach: Alpy, Pireneje, centralne Apeniny, północna Albania. W Karpatach znane jest tylko jedno jedyne stanowisko w Tatrach Bielskich.

Okres kwitnienia: Od maja do czerwca.

Podobne prace

Do góry