Ocena brak

Wrzosiec ogrodowy

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Znanych jest około 500 gatunków z rodzaju Erica, przy czym co najmniej 470 pochodzi z Afryki Południowej, 7-8 z tropikalnej strefy Afryki, a tylko kilkanaście występuje w Europie. E.gracilis, wprowadzony do uprawy w 1774 r., ma kwiaty różowoczerwone. Forma o białych kwiatach występuje pod nazwą E.gracilis 'Alba', a czasem E.nivalis. Jest kilka kwitnących w zimie, wrażliwych na mróz odmian wrzośca. W niektórych krajach używa się ich jako ozdobnych roślin na Boże Narodzenie. Erica x hyemalis ma białe, dzwonkowate kwiaty z odrobiną różu, odznaczające się na tle zielonych, iglastych liści. Pojawiają się one między llstopadem a styczniem i utrzymują się długo w odpowiednich warunkach wzrostu.

Ten wrzosiec lubi niskie temperatury. Minimalna to 8°C, a maksymalna - 15°C, co dla większości domów oznacza chłód. Zapewnijmy roślinie dobrą wentylację, lecz chrońmy ją przed przeciągami.

Umieścić w słonecznym miejscu, lecz nie bezpośrednio w słońcu, nawet tym zimowym. Jeżeli przetrwa w domowych warunkach, można przenieść go do ogrodu w jasne i wilgotne miejsce, zakopując doniczkę w ziemi, aż po brzeg. Wnieść znów do domu, nim zaczną się przymrozki.

Podlewać tylko miekką wodą (pH 4-4,5).Podlewać 2-3 razy na tydzień, ponieważ roślinę zazwyczaj kupuje się dobrze wyrośniętą i potrzebuje ona dużo wody do dalszego wzrostu. Podawać więcej wody, jeżeli temperatury będą wyższe od zalecanych.

Należy regularnie zraszać wrzośca wodą. Ponadto ustawić doniczkę z rośliną na wypelnionej wodą tacy ze żwirem lub kulkami zatrzymującymi wilgoć.

Zimą nawożenie nie jest konieczne. Poza sezonem dokarmiać co dwa tygodnie w lecie, używając standardowego nawozu.

Wrzosiec można traktować jako roślinę jednoroczną, "do wyrzucenia", lecz zdrowe okazy warto przesadzać wiosną, po okresie kwitnienia, do podłoża na bazie torfu, wolnego od wapnia.

Młode pędy przycinać na wiosnę, by utrzymać krzewiasty pokrój.

COŚ JEST ŹLE

1) Cała roślina staje się krucha, łamliwa.Zbyt sucho. Wstaw doniczkę do wiaderka z wodą. Roślina może nie przeżyć.

2) Brunatne, tarczkowate owady na spodzie liści i na pędach.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

3) Roślina traci liście, ziemia cuchnie wilgociąGnicie korzeni wskutek zalania wodą. Nie ma możliwości uratowania rośliny.

PRAKTYCZNA RADA

Wrzośce kupujemy w początkowej fazie kwitnienia, wybierając rośliny o świeżych kwiatach i prężnych liściach. Kruchość roślin świadczy o ich przesuszeniu; mogą one nie powrócić do zdrowia. Należy potrząsnąć rośliną, aby upewnić się, czy liście nie opadają.

Podobne prace

Do góry