Ocena brak

WRZECIONO KARIOKINETYCZNE

Autor /KolesHaHa Dodano /07.08.2013

Inaczej wrzeciono podziałowe lub mitotyczne. Struktura złożona z mikrotubul - włókien białkowych, odgrywająca rolę w czasie podziału komórki. Wrzeciono podziałowe wykształca się pomiędzy biegunami komórki podczas profazy.

W metafazie część jego włókien przyłącza się do centromerów, by w czasie anafazy rozdzielić chromatydy (mitoza) lub chromosomy (mejoza), Mikrotubule, z których składa się wrzeciono kariokinetyczne, w zależności od położenia, dzielimy na; mikrotubule kinetochronowe, biegnące od biegunów komórki do kinetochorów (przyłączają się w metafazie); biegunowe czyli polarne, które rozciągają się od biegunów do płaszczyzny równikowej komórki (gdzie na siebie zachodzą) oraz mikrotubule astralne.

Podczas anafazy wrzeciono podziałowe skraca się, powoduje odpychanie chromosomów od siebie (wciąż nie do końca poznany mechanizm). W komórkach zwierząt, pierwotniaków, niektórych glonów i grzybów w powstawaniu wrzeciona kariokinetycznego dużą rolę odgrywają centriole, które podwajają się i przemieszczają w kierunku przeciwległych biegunów komórki.

Dodatkowo tworzą się promieniście rozmieszczone na biegunach wiązki krótkich mikrotubul (mikrotubule astralne). Dzięki temu każda z powstałych w wyniku podziału komórek potomnych posiada parę centrioli. W komórkach roślin wyższych centriole nie występują.

Podobne prace

Do góry