Ocena brak

Woskownica różowa

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Jest to pnącze nazwane od nazwiska Thomasa Hoya, ogrodnika księcia Northumberland z Syon House w Middlesex, który żył w końcu XVIII wieku. Hoje należą do rodziny Asclepiadaceae; znanych jest około 70 gatunków. Rośliny te pochodzą z Dalekiego Wschodu i tropikalnych rejonów Australii.

Ta pnąco-płożąca roślina jest bardzo odporna. Jej skórzaste llście magazynują wilgoć, więc łatwo przeżyje okresy zaniedbania. Bardziej niebezpieczne jest dla niej nadmierne podlewanie niż brak wody. Odmiana ta ma wielobarwne liście. Młode liście i łodygi są różowe. Latem wydaje pachnące kwiaty. Uprawiamy ją w wiszącym koszu, na kracie lub drucianej obręczy.

Hodujemy ją w temperaturach, w których my sami czujemy się dobrze. Przy małej ilości wody, zniesie temperatury tak niskie jak 5°C. W okresie wzrostu, podlewana obficie, będzie świetnie rosnąć w cieple (do 24°C). Optymalny zakres to 10-21°C.

Bezpośrednie światło słoneczne jest niezbędne, by zakwitła. Odpowiedni jest pokój wychodzący na zachód lub wschód. Światło w pokoju południowym, w środku dnia, może być zbyt silne.

W okresie wzrostu pozwalamy roślinie pobrać tyle wody, ile chce, po czym ją odsączamy. Podlewamy, gdy podłoże jest niemal suche. Jesienią zmniejszamy ilość wody. Zimą podlewamy tylko wtedy, jeśli liście się kurczą. Późną wiosną stopniowo zwiększamy ilość podawanej wody.

Wilgotność jest ważna w domu z centralnym ogrzewaniem. Zraszamy co tydzień w okresie wzrostu.

Nawozimy co dwa miesiące w okresie wzrostu płynnym nawozem. Podajemy go po podlaniu rośliny i odsączeniu nadmiaru wody. Jeśli jest mało kwiatów, stosujemy nawóz wysokopotasowy.

Hoya carnosa lubi dość ciasne pojemniki. Gdy przerośnie już doniczkę, przesadzamy ją na wiosnę, stosując przepuszczalny piasek gliniasty. Dużym okazom - na wiosnę - wymieniamy tylko górną warstwę ziemi.

Liście musimy utrzymywać w czystości, wycierając je wilgotną szmatką. Nabłyszczać nie częściej niż co sześć tygodni. Nie usuwajmy zwiędłych kwiatów, by nie uszkodzić pędów kwiatowych. Pozwólmy im opaść.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście żółkną i obumierają.Przelanie podłoża. Zaprzestań podlewania, aż ziemia przeschnie, potem podlewaj oszczędnie.

2) Na liściach brązowe plamy oparzeniowe.Zbyt silne nasłonecznienie. Przenieś roślinę w miejsce cieniste.

3) Białe, wełniste punkty na liściach.Wełnowce. Usuwaj szkodniki pojedynczo wacikiem nasączonym denaturatem lub opryskaj roślinę malationem albo insektycydem systemicznym.

4) Liście schną i zwijają się.Zbyt sucho i gorąco. Podlewaj i zraszaj.

5) Słabe przyrosty, brak kwitnienia.Konieczne dokarmianie.

6) Zrzucanie pąków.Spowodowane przesuwaniem rośliny. Postaw ją w jednym miejscu aż do wytworzenia nowych pąków.

PRAKTYCZNA RADA

Prowadzenie po obręczy - Skręć razem dwa zwoje lekkiego drutu do ogrodzeń, długości około 1 m. Uformuj obręcz i wepchnij każdy z końców w podłoże przy brzegach doniczki. Zrób drugą obręcz i umocuj ją w doniczce pod kątem prostym do pierwszej. Przymocuj je do siebie drutem. Owijaj łodygi ponad i pod obręczami. Starsze, zbyt sztywne pędy można przytrzymać na miejscu sznurkiem.

Podobne prace

Do góry