Ocena brak

Woskownica

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Jest to pnącze nazwane od nazwiska Thomasa Hoya, ogrodnika księcia Northumberland z Syon House w Middlesex, który żył w końcu XVIII wieku. Hoje należą do rodziny Asclepiadaceae; znanych jest około 70 gatunków. Rośliny te pochodzą z Dalekiego Wschodu i tropikalnych rejonów Australii.Woskownica, znana też jako hoja piękna, należy do drobnolistnych roślin zwisających.

Nadaje się do hodowli w wiszącym koszu, może też być puszczona w górę po drabince. Liście są matowozielone i mięsiste. Mocno pachnące białe kwiaty, skupione po osiem lub dziesięć w grupkach, przypominających kształtem gwiazdki, utrzymują się przez całe lato. Woskownica idealnie rośnie na nasłonecznionej werandzie. Pędy zaczną zwisać, gdy łodygi osiągną długość 30 cm.

Przez cały rok wymaga umiarkowanego ciepła. W zimie jednak temperatura powinna trzymać się w granicach 10-12°C.

Ustawić w jasnym słońcu, ale osłaniać przed południowym żarem, by uniknąć wypłowienia liści.

Roślinę podlewać obficie od wiosny do jesieni, rzadziej zimą. Powierzchnia podłoża musi lekko przeschnąć, zanim roślina będzie ponownie podlewana.

Najbardziej właściwa jest wilgotność umiarkowana lub wysoka w czasie pory wzrostu. Roślinę należy regularnie spryskiwać, lecz nie w okresie kwitnienia, by nie uszkodzić kwiatów.

Hoję trzeba nawozić wysokopotasowym płynnym nawozem co dwa miesiące w okresie wzrostu.

Przesadzać wiosną i to tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Hoja powinna mieć zapewniony dobry drenaż, by uniknąć ryzyka przegnicia korzeni. Jeśli nie chcemy przesadzać całej rośliny można wymienić tylko górną warstwę podłoża w doniczce.

Gdy uformują się pączki, nie można ruszac rośliny i usuwać uschniętych kwiatów z łodygi. Należy pozwolić, by opadły. Unikac przesadzania, chyba że jest to konieczne. Szczególnie uważać na wełnowce, które stanowią największe zagrożenie dla hoi.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście żółkną i obumierają.Przelanie podłoża. Zaprzestań podlewania, aż ziemia przeschnie, potem podlewaj oszczędnie.

2) Na liściach brązowe plamy oparzeniowe.Zbyt silne nasłonecznienie. Przenieś roślinę w miejsce cieniste.

3) Białe, wełniste punkty na liściach.Wełnowce. Usuwaj szkodniki pojedynczo wacikiem nasączonym denaturatem lub opryskaj roślinę malationem albo insektycydem systemicznym.

4) Liście schną i zwijają się.Zbyt sucho i gorąco. Podlewaj i zraszaj.

5) Słabe przyrosty, brak kwitnienia.Konieczne dokarmianie.

6) Zrzucanie pąków.Spowodowane przesuwaniem rośliny. Postaw ją w jednym miejscu aż do wytworzenia nowych pąków.

Podobne prace

Do góry