Ocena brak

Woliński Park Narodowy - POŁOŻENIE, POWIERZCHNIA, HISTORIA

Autor /obelix Dodano /30.09.2011

Woliński Park Narodowy położony jest u ujścia Odry w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim., w pobliży granicy polsko-niemieckiej. Obejmuje ochroną niezwykle cenną północno-zachodnią część wyspy Wolin w dzielnicy Pasa Nadmorskiego.

Wyspa Wolin to jeden z najbardziej interesujących obszarów północno-zachodniej Polski. Jest kilka powodów, które stanowią o indywidualności tego terenu. Zaliczyć do nich można:

. wyspiarski charakter regionu,

. występowanie na niewielkim obszarze różnych typów genetycznych rzeźby,

. zróżnicowany świat roślinny i zwierzęcy,

. niezaprzeczalne walory krajobrazowe.

Wolin wraz u Uznamem oddzielają Zalew Szczeciński od Bałtyku. Wolin od Uznamu oddzielony jest przesmykiem Świny, a od lądu stałego Dziwną. Powierzchnia Wolina wynosi 265 km˛. Najwyższe wzniesienia położone są w strefie wolińskiej moreny czołowej na północny-wschód od Międzyzdrojów (Grzywacz 115 m n.p.m., Gosań 95 m n.p.m.). Wolińska morena czołowa urywa się do morza stromymi, dobrze wykształconymi klifami o wysokości przekraczającej 80 m. Współczesne krajobrazy wyspy Wolin są wynikiem procesów przyrodniczych, które działały w przeszłości i funkcjonują aktualnie.

Park został utworzony 3 marca 1960r. Starania o powstanie Wolińskiego Parku Narodowego sięgają pierwszych lat powojennych, kiedy to prof. dr Adam Wodziczko pierwszy zwrócił uwagę na wyjątkowe bogactwo przyrodnicze wyspy Wolin jako terenu przyszłego parku narodowego. Ideę prof. Wodziczki czynnie wspierali prof. dr Zygmunt Czubiński - botanik Uniwersytetu Poznańskiego oraz prof. dr J. Urbański - zoologa tegoż Uniwersytetu. Dopiero włączenie się posła Ziemi Szczecińskiej prof. dr S. Zajączka doprowadziło do ukazania się aktów prawnych powołujących Park. W 1996r. jego powierzchnia uległa powiększeniu i obecnie wynosi 10937ha, w tym 2719ha morza, około 2000ha wód Zalewu Szczecińskiego oraz około 6000ha lądu. Swoim zasięgiem obejmuje:

. część wyspy wraz z wybrzeżem klifowym,

. pas morza Bałtyckiego o szerokości 1 mili morskiej,

. część rozlewisk rzeki Świny wraz z przyległymi jeziorami Wicko Małe i Wicko Duże,

. pas przybrzeżny wód Zalewu Szczecińskiego między Lubinem a Karnocicami

W wyniku włączenia części Zatoki Pomorskiej oraz wód morskich wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego, Woliński Park Narodowy stał się pierwszym w Polsce parkiem morskim.

Podobne prace

Do góry