Ocena brak

Woliński Park Narodowy - KULTURA MATERIALNA I TURYSTYKA

Autor /obelix Dodano /30.09.2011

Burzliwe dzieje wyspy Wolin są przyczynkiem do jej kulturowego zróżnicowania jednak bardzo silnie związanego z morzem (rybactwo, handel). Na obszarze Parku (i w sąsiedztwie jego granic) znajdują się ślady pozostałości grodzisk i miejsc związanych z czasami historycznymi. Obiekty te są przedmiotem zarówno badań naukowych jak i zainteresowania turystów.

Turystyka stanowi istotną część działalności Parku. Woliński Park Narodowy posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę zagospodarowania turystycznego: centrum Dydaktyczno-Muzealne, rezerwat pokazowy żubrów, 4 punkty widokowe, 3 parkingi oraz sieć szlaków turystycznych (łącznie około 46 km) i ścieżek dydaktycznych.

Ruch turystyczny na terenie parku jest ograniczony i podporządkowany ochronie przyrody. Przez park biegną 3 szlaki turystyczne:

. Szlak czerowny - biegnie z Międzyzdroji brzegiem Bałtyku, przez Wisełkę do latarni morskiej Kikut i dalej koło rezerwatu im. dr S. Jarosza do Międzywodzia; na terenie parku 16 km,

. Szlak zielony - biegnie z Międzyzdroji koło rezerwatu pokazowego żubrów i dalej lasami do jeziora Czajczego a stamtąd do Kołczewa; na terenie Parku - 10,7 km,

. Szlak niebieski - biegnie z Międzyzdroji porośniętymi lasami wzgórzami morenowymi przez Wicko, Wapnicę, koło jeziora Turkusowego i dalej do Karnocic; na terenie Parku - 16,9 km.

Szczególnie licznie odwiedzane miejsca to: Jezioro Turkusowe o specyficznym kolorze wody, wzgórze Zielonka, Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz w pobliżu Międzyzdrojów punkty widokowe "Gosań" i "Kawcza Góra".

Największe zagrożenia dla przyrody Parku to przecinające jego tereny drogi, i kolej łączące port w Świnoujściu z pozostałymi rejonami Polski oraz linie energetyczne i gazociąg.

Park wydaje własne czasopismo "Klify", w którym publikowane są wyniki badań własnych i opracowania dotyczące ochrony parku.

Podobne prace

Do góry