Ocena brak

Włochy - Słynne miasta Włoch

Autor /obelix Dodano /30.09.2011

Piza położona jest nad rzeką Arno. Znajduje się tam jedna z najsłynniejszych budowli świata krzywa wieża(inaczej kampanila), obecnie przechylona o 5 m w stosunku do słynnej katedry z amboną Giovanniego Pisano i baptysterium katedralnego z amboną Niccolo Pisano. W Pizie znajduje się również cmentarz Campo Santo i liczne kościoły oraz pałace.

Florencja położona nad rzeką Arno, nazywana kolebką renesansu. Znajduje się w niej słynna Galeria Uffizi, średniowieczny most Ponte Vecchio, romańskie baptysterium i kościół S. Miniato al. Monte. Jest tam również gotycko - renesansowa katedra z kopułą Brunelleschiego, kampanila wg projektu Giotta, liczne kościoły m in. S. Croce z freskami Giotta , S. Maria Novella z fasadą L. B. Albertiego, oratorium orsanmichele z rzeźbami Donatella .Warto wspomnieć o artystach , którzy tworzyli we Florencji. Byli to Leonardo da Vinci - wielki artysta , wynalazca i pisarz. Namalował m.in. obraz Mona Liza i Dama z łasiczką , Raffaelo Santi i Michał Anioł.

Rzym położony jest nad Tybrem. Jest jednym z głównych ośrodków turystycznych świata.

Posiada zabytki ze starożytności takie jak Forum Romanum, fora cesarskie, łuki m in. Konstantyna, Koloseum, termy Karakalli, Dioklecjana, mauzoleum Hadriana, Augusta, Ara Pacis Augustae, Panteon, ruiny Domu Liwii, Złotego Domu Nerona, kolumny Tarajana i Marka Aureliusza i katakumby. Jest tam również Bazylika Św. Piotra. Są tam również ruiny Kapitolu.

Wenecja leży nad morzem adriatyckim. Jest miastem i jednocześnie portem Włoch.Wenecję można nazwać miastem na wodzie , ponieważ zamiast ulic są tam kanały po, których ludzie poruszają się gondolami. Znajduje się w niej słynna bazylika Św. Marka z bizantyjskimi mozaikami i pałac d'Oro.

Mediolan leży w północnej części Włoch pomiędzy rzeką Ticino i Adda. Znajduje się w nim słynna gotycka katedra. Jest tam również kościół S. Maria delle Grazie ze słynnymi freskiem "Ostatnia wieczerza" Leonarda da Vinci.

Podobne prace

Do góry