Ocena brak

Wizja rewolucji społecznej w „Szewcach” Stanisława Ignacego Witkiewicza

Autor /Adam555 Dodano /06.05.2011

Akcja „Szewców”

Akt I - akcja rozgrywa się w warsztacie szewskim. Znajdują się w nim Sajetan Tempe, czeladnicy, księżna Podberewzka Irina-Zbereźnicka, Prokurator Robert Scurvy`m zajęci są oni dyskusją. Na końcu aktu pojawiają się Dziarscy chłopcy z Józiem Tempe na czele. Akt kończy się zwycięstwem rewolcji szewcy zostają aresztowani a Scurvy zwycięża i staje się człowiekiem władzy.

Akt II wypełniony jest dyskusją o roli pracy. Szewcy zamknięci w więzieniu odczuwają brak pracy. Dyskutują z Prokuratorem na temat wizji nowych czasów. Akt kończy się przybyciem Pachołków prowadzonych przez Józia Tempe, tym razem Pachołkowie się uszewczają pracując zaciekle przy robieniu butów.

Akt III rozgrywa się w warsztacie szewskim gdzie Sajetan pracuje w pięknym szlafroku. Jest on zwycięzcą nowej rewolucji która dała mu przywileje.

Akt ten jest pełen przemocy i niespodziewanych zwrotów. Pojawiają się chłopcy z Chohołem i Hiperrobociażem z bombą która okazuje się termosem. Dramat kończy się wkroczeniem dwuch panów ubranych z angielska, są to towarzysz X i towarzysz Abramowski, oni są faktycznymi zwycięzcami. Witkiewicz poddaje w nim osądowi cywilizację. Niepokoi go w niej odindywidualizowanie człowieka i umasowienie sztuki.

Świat się uniformizuje, wszyscy starają się być podobni do siebie. Światu grozi totalitaryzm, ten totalitaryzm symbolizują towarzysze którzy przywłaszczają sobie zwycięstwo rewolucji. Witkacy ukazuje bardzo ważną prawdę historyczną : każda rewolucja pożera własne dzieci. Tu jako przykład mogą służyć dzieje Sajetana Tempe, który po obaleniu faszyzmu i zaprowadzeniu komunizmu zostaje zabity. Najbardziej tragiczną prawdą jaką można wysnuć z „Szewców” jest przeświadczenie że ludzie którzy zdobyki władzę niezależnie od głoszonych programów i deklaracji, stana się wkrótce tacy sami jak ci którym odebrali władzę.

Do góry