Ocena brak

Wisteria kwiecista

Autor /Maksym44 Dodano /25.01.2012

Wisteria kwiecista zwana też glicynią kwitnie tylko przez miesiąc, ale tworzy wspaniałe kwiatowe kaskady. Każdy liść ma 13-19 mniejszych listków. Roślina jest najładniejsza w ciągu lata. Łodygi skręcają się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Dojrzałe pędy mogą stać się grube, dlatego glicynię należy sadzić z dala od dachówek i rynien, aby zapobiec ich zniszczeniu. Wisteria ma fioletowo-niebieskie kwiaty (do 25 cm dł.), rozkwitające wczesnym latem. Każdy kwiatek wielkości groszku otwiera się wzdłuż pędu. Na pergoli i altance kwiaty mogą luźno zwisać.

Wisterie sadzimy przez cały sezon i dobrze podlewamy. Roślina czasami się nie przyjmie. Najlepiej korzystać z sadzonek hodowanych w pojemnikach.

Roślina lubi słońce. Nie sadzimy jej po wschodniej stronie, gdyż pąki narażone są na mróz i odtre słońce.

Jeśli zima jest zbyt wilgotna lub sucha, pąki mogą opaść. Najlepsza dla wisterii jest gleba przepuszczająca, zawierająca substancje organiczne.

Wisternia rośnie na większości gleb, lecz preferuje ił. Na ziemiach kredowych podsypmy ziemię iłową i substancję organiczną.

Późne przymrozki mogą zniszczyć rozwijające się pąki. Glicynia wymaga solidnych podpór. Warto użyć specjalnego drutu rozciągniętego pomiędzy palikami ustawionymu co 50 cm.

Nie dopuszczajmy do splątania się głównych odrośli wisterii - później ich rozplątanie stanie się właściwie niemożliwe. W sierpniu trzeba przycinać liściaste odrośla do 15 cm. Późną zimą redukujemy te odrośla zaledwie do dwóch pąków. Te pąko-ostrogi powinny znaleźć się ponad głównym szkieletem.

Wisteria nadaje się do rozmnażania w domu. Można ją wysiewać, lecz zanim pojawią się kwiaty, może upłynąć nawet 20 lat. Lepiej więc kupić gotowe sadzonki.

Większość odmian kwitnie młodo. Można wybrać wśród wielu kolorów.

'Alba' - jej białe kwiaty mają ślad fioletu na spodniej stronie płatków;

'Rosea' - w kolorze bladego różu;

'Snow Showers' - białe kwiaty, późno kwitnie;

'Violecea Plena' - podwójne kwiaty w kolorze głębokiego niebieskiego fioletu.

Warto wiedzieć

Brak kwiatów świadczy o dużej ilości nawozu, nieodpowiedniej glebie, niedoborze słońca lub złym przycinaniu. 

Na wapiennych i kredowych glebach żółte liście sugerują pojawianie się chlorozy. Stosuj doglebowe lub dolistne preparaty żalazowe.

Podobne prace

Do góry