Ocena brak

WIŚNICZ NOWY

Autor /Gabor Dodano /24.04.2012

Wieś na Pogórzu Wielickim, na płd. od Bochni, w woj. tarnowskim; w XIII w. wieś klasztoru w Staniątkach, w XIV w. prywatna rezydencja Kmitów, rozbudowana w XVI w., od 1590 zamek i dobra przejęte przez Lubomirskich, prawa miejskie w 1616-1934, w pocz. XVII w. zał. klasztor karmelitów, pod koniec wieku miasto podupada; kasata zakonu w 1788; budynki poklasztorne pomieściły sąd i ciężkie więzienie. Miasto rodzinne malarza Juliusza Kossaka. Między klasztorem a zamkiem dworek rodzinny Matejki „Koryznówka".

Zamek Kmitów, jeden z najokazalszych w kraju, przebudowany z drewnianego gródka w stylu gotyckim w 1. poł. XVI w., odwiedzany przez Klemensa Janickiego, Joachima Bielskiego, Stanisława Orzechowskiego, w 1550 przez króla Zygmunta Augusta z Barbarą Radziłłówną, której tu, wg legendy, miano zadać truciznę.

W 1615-21 przebudowany przez Macieja Trapolę dla Lubomirskich na twierdzę wczesnobarokową z krużgankami i kaplicą (stiuki J. Ch. Falconiego), z bastionowymi obwarowaniami na planie pięcioboku, typu nowowłoskiego, i manierystyczną bramą.

Twierdza na 650 ludzi załogi i 80 armat, w lochach więzienie dla zbójników (m.in. Proćpak, zob.). Do 1780 zamek używany jako rezydencja, od końca XIX w. w konserwacji. Dziedziniec z galerią arkadową, ok. 50 portali, sala rycerska dł. 32 m.

Podobne prace

Do góry