Ocena brak

Wiśnia pospolita

Autor /Tomasz Dodano /18.01.2012

Drzewo lub krzew o gałęziach brunatnoczerwonych, często zwisających, liściach naprzemianległych, błyszczących, piłkowano karbowanych. Białe kwiaty zebrane są w baldaszki osadzone na krótkopędach. Owocem jest ciemnoczerwony pestkowiec. Gatunek ten, pochodzący z Azji, uprawiany jest dla owoców, w różnych odmianach na całym świecie.

W celach leczniczych zbiera się szypułki owocowe (Stipes Cerasorum) odejmowane od dojrzałych owoców i suszone w odpowiednich warunkach. Zawierają głównie garbniki. Szypułki dodaje się do mieszanek przeznaczonych do leczenia nieżytu oskrzeli i biegunek. Są moczopędne i wchodzą w skład mieszanek odchudzających. Liście wiśni działają tak samo, a ponadto wiatropędnie i antyanemicznie. Używa się ich również przy kwaszeniu ogórków. Owoce jada się świeże lub w przetworach. Świeży sok jest bogaty w żelazo i wapń. Używa się go w przypadku zaburzeń trawienia, zaburzeń w czynnościach wątroby oraz anemii. Z dojrzałych wiśni sporządza się syrop, który służy do poprawienia smaku niektórych leków, ułatwiając ponadto ich przyswojenie.

Drewno wiśni jest twarde i ma ładną barwę. Używane jest w drzeworytnictwie i meblarstwie. Wiśnia jest również ważnym gatunkiem pyłko- i miododajnym.

Każde zranienie drzewa powoduje gumozę.

Okres kwitnienia:

V

Zbiór szypułek:

VII-VIII

Zbiór owoców:

VII-VIII

Podobne prace

Do góry