Ocena brak

Wiśnia japońska

Autor /Maksym44 Dodano /25.01.2012

Idealna i piękna ozdoba mniejszych ogrodów. Drzewo jest odporne na zanieczyszczenie powietrza, dlatego też wyjątkowo dobrze nadaje się do uprawy w miescie.Pąki podwójnych, różowych kwiatów pojawiają się od połowy do końca wiosny. Z czasem staja się blade. Liście pojawiają się wtym samym czasie - z początku są brązowawe, lecz w ciągu lata nabierają ciemnozielonej, nasyconej barwy.

Należy wybrać drzewko o prostym pniu i wyważonej koronie. Im jest mniejsze, tym szybciej się przyjmie. Nie powinno być też umieszczone głębiej, niż było zasadzone w szkółce lub w donicy. Drzewka o nagich korzeniach sadzimy jesienią i mocno udeptujemy ziemię. Wiśnie z pojemników wysadzamy o dowolnej porze i podlewamy przez następne 2 miesiące. Posadzone drzewko wymaga regularnego podlewania w okresie suszy przez następny rok.

Wiśnię sadzimy w miejscach nasłonecznionych.

Drzewko nie lubi ziemi zbyt przesiąkniętej wodą. Mała przepuszczalność gleby jest wprost zabójcza dla korzeni.

Wiśni odpowiada gleba przepuszczająca wodę i utrzymująca wilgoć.

Świeżo posadzoną wiśnię podpieramy, aby zabezpieczyć ją przed wiatrem, który mógłby naruszyć system korzeniowy. Podpórka powinna być umieszczona od strony nawietrznej - aby nie uszkodziła korzeni - i przywiązana do drzewka kawałkiem materiału (nie drutem!). Przygotowana podpórka nie może nam sięgać wyżej niż do kolan.

Podpórkę usuwamy po paru latach. Nim to nastąpi, co 6 miesięcy, dopasowujemy wiązanie. Jeśli jest to konieczne, wiśnię przycinamy późnym latem, tak by rana zagoiła się przed zimą. W ten sposób unika się nadmiernego wydzielania lepkich soków.

Rozmnażanie jest kłopotliwe. Najlepiej kupić drzewko wyhodowane w szkółce.

Na małej powierzchni poleca się rosnącą pionowo odmianę 'Amanogawa' lub pachnącą 'Shirotae' o dużych kwiatach; większe rozmiary osiąga 'Ukon'; dostępna jest też wspaniała 'Tai Haku'.

Warto wiedzieć

Przesiąknięta wodą gleba niszczy korzenie. Można to rozpoznać po stopniowym obumieraniu rośliny

Zające mogą dziesiątkować wiśnie, pożywiając się ich korą. 

Opieńka miodowa jest nieuleczalną chorobą grzybiczną. Jej siedliskiem są stare pnie drzew, które należy usuwać. Zaatakowane rośliny obumierają, a podstawa pnia staje się następnym siedliskiem rozrastającego się grzyba.

Podobne prace

Do góry