Ocena brak

Wiosna Ludów w Europie - Wiosna Ludów we Włoszech

Autor /Oktawian888 Dodano /09.11.2011

Również państewka włoskie ogarnęła rewolucja, a władcy Królestwa Neapolu, Toskanii i Piemontu, pod naciskiem ulicy wprowadzili ograniczone reformy liberalne. Potęgował się entuzjazm dla sprawy zjednoczenia Włoch. Dla urzeczywistnienia tego celu trzeba było podjąć walkę z oddziałami austriackimi, które stacjonowały w północnych Włoszech.

W marcu 1848 roku wojnę z Austrią rozpoczął król Piemontu - Karol Albert. Trwające do lipca działania wojenne zakończyły się przegraną wojska piemonckiego pod Custozzą i zawarciem rozejmu. Austriacy zajęli Lombardię. Natomiast w środkowych Włoszech uaktywnili się republikanie, co zmusiło papieża do opuszczenia Rzymu. W lutym 1849 roku Józef Mazzini ogłosił w Rzymie republikę, a dla jej obrony Józef Garibaldi rozpoczął nabór do oddziałów. W imię walki * z uciskiem wolności * Adam Mickiewicz podjął się formowania Legionu Polskiego, mającego bronić Republiki Rzymskiej.

Upowszechniające się nastroje republikańskie zaniepokoiły króla Piemontu, pragnącego zjednoczenia Włoch, ale pod berłem królewskim, Król ulegając naciskom patriotów, zerwał rozejm i wznowił działania wojenne przeciw wojskom austriackim. Kolejna porażka, tym razem pod Novarrą ( marzec 1849 ) zmusiła Karola Alberta do abdykacji na rzecz syna Wiktora Emmanuela.

Austria zajęła Parmę, Modenę i Toskanie, gdzie powrócili konserwatywni władcy. W Rzymie rządzili jeszcze republikanie, ale na pomoc papieżowi ruszył wielotysięczny korpus francuski, wysłany przez Ludwika Karola Bonpartego. W lipcu 1849 roku Mazzini musiał uciekać z Rzymu, podobnie jak Garibaldi, broniący miasta przed Francuzami. Opór stawiała jeszcze Wenecja, ale skapitulowała przed Austriakami w sierpniu 1849 roku.

Większość władców włoskich wycofała się z ustępstw politycznych. Liberalne rządy i konstytucję utrzymano tylko w Piemoncie, gdzie król Wiktor Emmanuel II, pod wpływem swego ministra Kamila Cavoura nie zrezygnował z planów zjednoczeniowych. Część północnych Włoch ponownie podporządkowała sobie Austria.

Podobne prace

Do góry