Ocena brak

Wioślak punktowany

Autor /Borys999 Dodano /27.01.2012

Wygląd: długość 1,5 cm. „Piewik wodny", jak również bywa nazywany ten gatunek z rodziny wioślakowatych (Cormdae), z wyglądu i sposobu życia przypomina pluskolca pospolitego. Jednakże nie pływa on na grzbiecie, ponieważ gromadzi powietrze pod skrzydłami oraz między głową a przedpleczem. Jest lżejszy od wody i dlatego musi, kiedy nie płynie, przyczepić się do rośliny rosnącej na dnie zbiornika, aby nie zostać wyniesionym na powierzchnię.

Można go zaobserwować tylko wtedy, kiedy wypływa na powierzchnię wody po nowy zapas powietrza. Tak jak pluskolec posiada w pełni rozwinięte skrzydła, przy pomocy których może w razie potrzeby dobrze latać. Nowo powstające zbiorniki wodne są przez niego bardzo szybko zasiedlane. Wioślaki potrafią jako jedyne pluskwiaki wodne wystartować do lotu wprost z wody. Uderzają swoimi mocnymi wiosłowatymi nogami o jej powierzchnię, rozpościerają suche skrzydła i odlatują.  

Środowisko: wody stojące, przede wszystkim bajora i stawy.

Występowanie: od Europy po środkową część Azji.

Liczebność: pospolity i liczny.

Rozród: zimują dorosłe owady. Wiosną rozpoczyna się kojarzenie par. Samce delikatnie ćwierkają, aby pobudzić samice. Po kopulacji samice składają jaja przy pomocy ostrego pokładełka w liściach i łodygach wodnych roślin. W lipcu można spotkać pierwsze dorosłe wioślaki nowego pokolenia. Zwykle tworzą one duże skupiska. W ciepłe lata, kiedy zawartość tlenu w wodzie silnie się obniża, opuszczają swoje zbiorniki wodne i szukają bardziej odpowiednich. Wtedy nierzadko duże ich roje lecą nocą ku źródłom światła.

Pokarm: przede wszystkim młode glony, które zeskrobują z podłoża za pomocą rozszerzonych przednich nóg i następnie wysysają albo połykają w całości. Nie są więc drapieżnikami, jak większość innych pluskwiaków wodnych!

Podobne prace

Do góry