Ocena brak

Winorośl - odmiany

Autor /Maksym44 Dodano /25.01.2012

'Canadice'

Jest to pierwsza odmiana nie posiadająca nasion, która stała się powszechną w amatorskiej uprawie. Jej w pełni dojrzałe jagody są fioletoworóżowe lub ciemnoróżowe. Grona są najczęściej średniej wielkości, wydłużone, walcowate z bocznym rozgałęzieniem (określanym mianem skrzydełka). Średniej wielkości lub małe owoce dojrzewają w połowie września. Są bardzo smaczne i mają przyjemny, lekko truskawkowy aromat. Po osiągnięciu pełnej dojrzałości, zawartość cukrów w jagodach może przekroczyć nawet 20%. Owoce długo przechowywane na krzewie mają tendencję do powolnego więdnięcia. Podczas ciepłej, słonecznej jesieni zmieniają się stopniowo w rodzynki. Krzew rośnie bardzo silnie. Liście są duże, ciemnozielone, silnie wcinane, od dołu omszone.

'Einset'

Jest ciekawa, beznasienna odmiana. Ma ona kuliste jagody, średniej wielkości o ciemnoczerwonej skórce. Cechuje je jędrność, dobry smak i lekki truskawkowo-owocowy aromat. Owoce dojrzewają w drugiej połowie września. grona są średniej wielkości, stożkowate, często rozgałęzione. W chłodne deszczowe lata grona mogą być przerzedzane i zawierać drobne, zielone jagody. Liście są średnie, do dużych z wyraźnymi trzema lub pięcioma klapami. Siła wzrostu krzewu jest umiarkowana.

'Reliance'

Odmiana bezpestkowa o szaroróżowych owocach z charakterystycznymi, jaśniejszymi, szarymi plamkami. Owoce są średniej wielkości. Mają miękki, bardzo smaczny miąższ o przyjemnym truskawkowym aromacie. Dojrzewają w połowie września. Na krzewie nie powinny być przetrzymywane zbyt długo, gdyż dojrzałe jagody mają tendencję do osypywania się. Grona są duże lub średnie, stożkowate. Liście są ciemnozielone, bardzo duże, z trzema słabo zaznaczonymi klapami. Krzew rośnie bujnie.

'Himrod'

Odmiana beznasienna o jasnych, zielonożółtych owocach. Jagody są lekko owalne, soczyste i smaczne. Dojrzewają w połowie września. Grona są wydłużone, niekiedy bardzo duże. W niektóre lata, przy słabym zapyleniu owoców grona bywają przerzedzone. Liście są jasnozielone, bardzo duże, z regóły z trzema klapami, często asymetryczne. Krzew rośnie bujnie.

'A 1704'

Atrakcyjna krzyżówka beznasienna o jasnych, złocistozielonych owocach średniej wielkości. Mają oryginalny, owalno-eliptyczny kształt, zwarty miąższ i kwaskowato winny smak. Dojrzałość osiągają pod koniec września, a w chłodne lata - na poczatku października. Jagody są gęsto osadzone w stożkowatych, średniej wielkości lub dużych gronach. Liście, niezbyt duże, z trzema lub piecioma wyraźnymi klapami, przypominają wyglądem liście winorośli szlachetnej. Krzew ma umiarkowaną siłę wzrostu.

'Century'

Odmiana, która zarówno cechami liści, jak i owoców przypomina winorośł szlachetną, a nie winorośl truskawkową lub jej mieszańce. Owoce tej odmiany mają barwę od ciemnoróżowej do fioletowogranatowej i zrośnięty ze skórką, jędrny, smaczny miąższ. Jagody średniej wielkości o owalnym kształcie są luźno osadzone w średnich lub niewielkich gronach. Pora dojrzewania owoców to najczęściej koniec września. Krzew rośnie umiarkowanie silnie, a liście między nerwami przebarwiają się jesienią na ciepły pomarańczowożółty kolor.

'Suffolk Red'

Odmiana ta częściowo beznasienne owoce. W niektórych z nich znajdują się nieliczne, bardzo drobne i miękkie nasiona, które nie przeszkadzają przy jedzeniu. Jagody są średnie lub małe, kuliste, dość luźno osadzone w średniej wielkości, cylindrycznych gronach. Liście są średniej wielkości do dużych, o okrągławym zarysie i słabo zaznaczonych klapach. Krzew rośnie umiarkowanie, a na żyznych glebach - silnie.

Podobne prace

Do góry