Ocena brak

Winorośl

Autor /Maksym44 Dodano /25.01.2012

Winorośl należy do najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Winorośl można uprawiać na otwartej przestrzeni (na wino) lub pod szkłem (do bezpośredniego spożycia). Krzewy winorośli nie są trudne w uprawie. Należy jedynie dbać o odpowiednie przycinanie pędów i podpieranie ich palikami lub płotkami. Atrakcyjnie wyglądają pergole lub łuki pokryte gęstymi gałązkami tej rośliny. Winorośl można uprawiać nawet w małych ogródkach, a winogroną będą słodką nagrodą za trud uprawy.

Warto wiedzieć

Winorośl sadzimy wiosną lub jesienią tuż przy murze lub specjalnych podpórkach. 

Pnącze to lubi stanowiska słoneczne. 

Winorośl preferuje glebę przepuszczalną, ale nie lubi mieć za sucho. Powinniśmy podlewać je w miarę potrzeby. Rośliny uprawiane pod szkłem należy podlewać regularnie. 

Pnącze powinno rosnąć w glebie żyznej, próchnicznej,łatwo przepuszczalnej (pH 7,0-7,5). 

Winorośl uprawiana na zewnątrz jest mrozoodporna. Krzewy trzymane pod szkłem są bardziej delikatne, ale na ogół nie wymagają ogrzewania zimą. W czasie wegetacji najlepiej rosną na otwartym słonecznym stanowisku. 

Rośliny można przycinać na kilkanaście sposobów. Najprostszy polega na przycinaniu ubiegłorocznych odrostów z dwu lub trzech głównych pędów. Winorośl zaczynamy formować w drugim roku po posadzeniu. 

Rozmnażamy przez zdrewniałe sadzonki pobierane późną zimą lub sadzonki zielne uzyskiwane wiosną. Stosowane jest też rozmnażanie przez odkłady jesienią. 

Uprawom szklarniowym zagraża przędziorek chmielowiec. Aby go odstraszyć, należy utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza. Tarczniki i wełnowce zwalczamy insektycydami. 

Krzewy winorośli są narażone na ataki mączniaka prawdziwego. Podlewaj rośliny regularnie, a w razie potrzeby użyj środków grzybobójczych.

Podobne prace

Do góry