Ocena brak

Winobluszcz zaroślowy

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Jest to bujny przedstawiciel rodziny winoroślowatych pochodzący ze wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych, nazywany też 'dzikim winem'. Ma cienkie, szpiczaste wąsy, które ułatwiają mu przyleganie do balustrad lub innych krzewów. Roślina ta zrzuca liście na zimę. Słońce nie jest w stanie temu zapobiec. Jednak jasnozielone listowie w lecie stanowi wystarczający powód, by hodować tę roślinę w chłodnym, przewiewnym miejscu. Rosnąc na dworze, może w pełni rozwinąć się i po długim, upalnym lecie, cieszy oko kolorowymi, jesiennymi liśćmi i małymi niebieskoczarnymi owocami. P.inserta można też hodować sezonowo w domu. Wraz z wiekiem jego łodygi stają się coraz bardziej zdrewniałe i mniej atrakcyjne. Jeśli nie przeszkadzają nam opadające liście, na wiosnę przycinamy starsze pędy u nasady.

Jest całkowicie odporny na mróz. W domu należy zapewnić mu wentylację. Odpowiednia temperatura waha się pomiędzy 5-13°C. Zbyt dużo ciepła wczesną wiosną powoduje przedwczesny wzrost rośliny, nim poziom nasłonecznienia jest odpowiedni.

Nadaje się do zacienionych miejsc w domu. Najlepiej rozwija się przy niewielkim zacienieniu. Bezpośrednie nasłonecznienie spowoduje spalenie liści.

W okresie wzrostu, latem, kompost powinien być dobrze nawilżony. Późną zimą podlewamy za każdym razem, gdy kompost zacznie wysychać. Kiedy opadną liście, podłoże powinno być niemal całkowicie suche do czasu, aż wraz z nadejściem wiosny zwiększy się ilość światła zapewniającego rozwój.

Roślina toleruje suche powietrze. Przy odpowiedniej temperaturze liście nie powinny ucierpieć.

Nawozimy co trzy tygodnie w okresie wzrostu. Używamy odżywki rozcieńczonej pół na pół z wodą.

Przesadzamy na wiosnę do kompostu na bazie gliny dla zwiększenia stabilności. Przycinamy też starsze pędy. Okazom zbyt dużym do przesadzenia można wymienić górną warstwę podłoża.

Jeżeli roślina rozrasta się i zajmuje coraz więcej miejsca, warto jej pędy przymocować do poziomych podpórek. Chcąc zapewnić jej bujny wygląd, poprowadźmy pędy tak, by rosły ku dołowi.

GDY ZAUWAŻYSZ

Zbyt dużo ciepła wiosną stymuluje wczesny wzrost. Liście kurczą się, jeśli powietrze jest bardzo suche. Są złej jakości, gdy poziom światła wewnątrz domu nie jest wspomagany przez sztuczne oświetlenie.

Podobne prace

Do góry