Ocena brak

Winnik zmienny

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Ta blisko spokrewniona z winoroślą roślina może rosnąć w ogrodzie lub stanowić ozdobę chłodnego pokoju. Na zewnątrz zrzuca liście, lecz w pomieszczeniu zachowa je przez większą cząść roku. W domu lepiej jest hodować wolniej rosnącą odmianę, 'Elegans'. Ma ona wąsy, które pomagają jej piąć się na podporze. W lecie pojawiają się małe zielonkawe kwiaty. Późnym latem, na dworze mogą rozwinąć się niebieskie owoce.

Rosnąc na zewnątrz, odmiana ta może zostać uszkodzona przez ciężkie mrozy, więc w zimnym klimacie potrzebuje ochrony. W domu lubi chłód (minimum 5°C) i dobrą wentylacje w upały.

Ustawiamy w jasnym świetle. Pełne słońce w zimie jest odpowiednie, ale latem wystawienie rośliny w takie miejsce może spowodować spalenie lisci.

Latem ziemię należy dobrze nawilżać. W chłodne dni powierzchnia ziemi powinna wyschnąć przed kolejnym podlaniem. Jeśli roślina zrzuca liście, podlewamy ją oszczędnie aż do wiosny.

Roślina świetnie znosi suche powietrze. Jeśli zapewnimy odpowiednią temperaturę i wietrzenie, dodatkowa wilgotność jest zbędna.

Nawozimy co dwa lub trzy tygodnie, w okresie wzrostu, nawozem rozcieńczonym o połowę.

Przesadzamy wiosną, do podłoża gliniastego, dla lepszej stabilności.

Odmiany tej nie da się rozmnożyć z nasion. Młode rośliny uzyskamy przez odkłady. Zakotwicz pętlą z drutu wolny, boczny pęd do powierzchni ziemi. Utrzymuj w wilgoci. Kiedy wyrosną korzenie, odetnij go od rośliny macierzystej i uprawiaj dalej.

GDY ZAUWAŻYSZ

Zupełnie zielone przyrosty. należy usuwać. Jeśli je zostawimy zdominują mniej żywotne pędy wielobarwne, przez co cała roślina może stać się zielona

Formowanie rośliny. Można ją przycinać tak, by pieła się po kilku pojedyńczych prętach. Boczne pędy, zwieszające się w dół każdego roku, należy w grudniu skrócić do wysokości około trzech pąków.

Podobne prace

Do góry