Ocena brak

WILNO, historyczna stolica Litwy

Autor /Erazm123 Dodano /18.06.2013

Odgrywało istotną rolę w kampanii 1812 jako centrum życia politycznego i działań militarnych. 28 VI zajęte przez Francuzów, od 28 VI do 16 VII przebywał tu Napoleon.

W W. rezydował od 8 VII gub. Litwy gen. Dirk Hogendorp i kolejni gub. W., m.in. gen. Roch Godart. Na rozkaz cesarza 1 VII powołany został Tymczasowy Rząd Litewski (Stanisław Sołtan, Karol Prozor, Józef Sierakowski, Aleksander Sapieha, Franciszek Jelski, Jan Śniadecki i Aleksander Potocki), który zajmował się organizacją wojska lit. i zaopatrzeniem dla WA.

Rezydentem franc. był przychylny Polakom Edouard Bignon. W początkach XII dotarli do W. pierwsi rozbitkowie WA cofającej się spod Moskwy. Najwięcej z nich znalazło się w mieście 9 i 10 XII. Wtedy też przez W. przeszły szczątki 5 korpusu poi. Gen. Godart daremnie próbował organizować obronę.

W atmosferze paniki uciekano dalej na zach., do Kowna i Królewca. Miasto zaczęto ewakuować już 10 XII. Pozostały jednak tysiące rannych, chorych i wyczerpanych żoł. WA. Wielu z nich zmarło w następnych tygodniach, część, m.in. gen. Zajączek, dostała się do ros. niewoli.

Podobne prace

Do góry