Ocena brak

Wilgotność otoczenia

Autor /Maksym44 Dodano /25.01.2012

Pełne zrozumienie wymogów roślin co do wilgotnościotoczenia sprawi, że ich uprawa da wspaniałe efekty.

Stykając się bezpośrednio z suchym powietrzem, każda materia oddaje zawartą w niej wilgoć (dlatego np. schnie pranie). Rośliny nie są tu wyjątkiem, choć niektóre kaktusy, sukulenty i gruboliściaste rośliny, jak peperomia, mają liście przystosowane do bardzo niskiej wilgotności otoczenia. Ich mięsiste liście są zdolne do zmagazynowania maksymalnej ilości wilgoci nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach i dlatego też są zdolne do tolerowania także bardzo suchego powietrza.

Takie rośliny, jak np. paprocie i draceny, pochodzące z rejonów podzwrotnikowych, mają cienkie, podobne do papieru liście, które są bardzo wrażliwe na kombinację wysokich temperatur i suchego powietrza oraz bardzo podatne na utratę wilgoci. Jeśli temperatury są wysokie, wilgotność niska, czyli powietrze jest bardzo suche (zdarza się tak w wielu mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem), tempo parowania wody przez aparaty szparkowe w liściach może być o wiele za szybkie. Liście, poszczególne komórki rośliny, kompost, a razem z nim korzenie, będą traciły wodę. Szkody wyrządzone w ten sposób mogą być nieodwracalne.

Klasycznym sygnałem zbyt niskiej wilgotności otoczenia jest wysychanie brzegów liści, więdnięcie pączków i kwiatostanów orce żółknięcie brzegów liści, prowadzące w efekcie do całkowitego ich opadnięcia. Jednakże przekroczenie zalecanego dla rośliny poziomu wilgotności też nie jest wskazane. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy nie zwracamy uwagi na wymagania dotyczące wentylacji. Duchota i brak świeżego powietrza mogą doprowadzić bowiem do rozwoju grzybic i gnicia rośliny.

Warunki naturalne

Wiele z roślin hodowanych w domu pochodzi z wilgotnych, tropikalnych lub subtropikalnych obszarów. Jeżeli chcemy być naprawdę zadowoleni z domowej hodowli roślin, musimy zapewnić im warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Z trudem jednak znieślibyśmy choćby namiastkę parnej atmosfery tropików we własnym mieszkaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zwiększenie wilgotności powietrza jedynie na obszarze ograniczonym do najbliższego sąsiedztwa każdej z roślin.

Mikroklimat

Idealnym miejscem do hodowli roślin niewielkich i wrażliwych na pozaom wilgotności otoczenia, takich jak fittonia czy maranrta, są "ogrody butelkowe" lub terraria. Zapewniają one odpowiedni mikroklimat z indywidualnym procesem samnonawilżania i podlewania roślin.

Hodowla w grupach

Ustawianie roślin bardzo blisko siebie sprawi, że będą one wzajemnie dzielić się wydzielaną przez siebie wilgocią. Większość roślin dobrze rozwija się w takich warunkach.

Rośliny z bagien

Wiele roślin owadożernych, takich jak sarracenia (Sarracenia flava), czy też roślin żyjących w środowisku wodnym, jak cibora zmienna (Cyperus alternifolius), do prawidłowego zaspokojenia swoich potrzeb związanych z zaopatrzeniem w wodę wymaga utrzymania bardzo wysokiej wilgotności otoczenia.

Spryskiwanie roślin

Do spryskiwania pojedynczych roślin należy uzywać małych spryskiwaczy. W upalne dni spryskiwanie może być niezbędne nawet wiele razy dziennie. Obecnie w handlu łatwo dostępne są spryskiwacze plastikowe, jak i ozdobne z błyszczącymi, metalowymi pojemnikami. Do wody używanej do spryskiwania warto dodać środek odżywczy dla liści (patrz: Wiedza o roślinach Nawożenie). Nigdy nie wolno spryskiwać roślin o liściach pokrytych włoskami. Jeśli jednak już się to zdarzy, roślinę taką należy umieścić z dala od mocnego światła, dopóki liście nie przeschną.

Mini szklarnia

Świeżo posadzone szczepki nakrywajmy foliowym workiem, zamocowonym nad doniczką na drucianych obręczach. Ograniczy to utratę wilgoci.

Podwójna doniczka

Dobrze jest umieścić doniczkę z rośliną w większej, wodoszczelnej doniczce, wypełnionej mchem sfagnowym lub torfem, które mają właściwości magazynowania wody. Wilgotność wokół rośliny zwiększymy, podlewając doniczkę zewnętrzną. Jest to idealna metoda hodowli paproci.

Podstawki ze żwirem

Wilgotność wokół pojedynczej rośliny, bez nadmiernego przesycania kompostu wodą, można zwiększyć, ustawiając doniczkę na podstawce wypełnionej przemytym żwirem, piaskiem, drobnymi kamykami lub specjalnymi granulkami magazynującymi wodę. Podstawkę napełniamy wodą, uważając, by nie sięgała ona dna doniczki.

Maty kapilarne

Maty zrobione z materiału, który kapilarnie przewodzi wodę, nadają się do hodowli roślin wymagających wysokiej wilgotności, najlepiej dla tej składającej się z dużej ilości doniczek. Wyścielamy nimi donice i ich podłoże. Zwracajmy uwagę na to, by były stale mokre. Nie powinno się do nich dostawać powietrze.

Doniczki samopodlewające

Zawierają one wodę w specjalnych zbiornikach, są jednocześnie źródiem wilgoci w najbliższym otoczeniu rośliny. Zaoszczędzą one każdemu hodowcy wiele pracy.

Hodowla w łazience

Łazienka jest zwykle najbardziej wilgotnym miejscem w mieszkaniu. Oczywiście, zależy to także od częstotliwości kąpieli i temperatury otoczenia. Panującą tam atmosferę wykorzystajmy do hodowli roślin lubiących wilgoć.

Podobne prace

Do góry