Ocena brak

Wilec purpurowy

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Ładny, pnący wilec pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki. Jest wieloletni, ale w Europie uprawia się go jako jednoroczny. Kwitnące okazy można kupować prawie przez cały rok, albo też bez trudu uprawiać je z nasion w osłoniętym miejscu ogrodu. Kwiaty wilca żyją tylko jeden dzień, ale zdrowe okazy kwitną około ośmiu tygodni. Wilec występuje w wielu kolorach, od mniej popularnego białego, przez różowy, niebieski i fioletowy, w zależności od odmiany. Jego kielichowate kwiaty pojawiają się na tle sercowatych liści. Miękkie, włochate łodygi są raczej wiotkie, dlatego roślina potrzebuje podpory. Nasiona wilca, jak i cała roślina, są trujące, dlatego obchodzimy się z nimi, zachowując ostrożność.

Minimalna temperatura, odpowiednia dla tej rośliny, to l6°C, a optymalna wynosi około 21°C. Nasiona do wykiełkowania potrzebują 24°C.

Ustawiamy w pełnym świetle, choć latem okazy trzymane we wnętrzach potrzebują lekkiego zacienienia. Wilec na dworze potrzebuje miejsca osłoniętego przed wiatrem, który niszczy delikatne liście i kwiaty.

Kompost musi być cały czas lekko wilgotny. Rośliny, które kwitną poza swym naturalnym okresem (lipiec-wrzesień), bardzo ostrożnie podlewamy, gdyż panujące we wnętrzach temperatury i światło mogą ograniczać ich wzrost. Takie okazy potrzebują tylko minimalnych ilości wody. Wilec uprawiany latem w doniczce stojącej na dworze wymaga bardzo obfitego podlewania.

W cieple i suszy zwiększamy poziom wilgoci. Zraszamy roślinę rankiem letnią wodą, nie mocząc kwiatów. Pozostawienie kropel wody na liściach w pełnym słońcu spowoduje oparzenia.

Nawozimy, gdy roślina osiągnie wysokość 10 cm, raz w miesiącu, odżywką rozcieńczoną do połowy mocy. Słabe okazy dożywiamy nawozem dolistnym, podawanym w czasie spryskiwania.

Ponieważ traktujemy wilca jako roślinę wieloletnią, ale uprawianą przez jeden rok i kwitnącą w pierwszym sezonie po wysianiu, wyrzucamy go po przekwitnięciu. Hodowanie rośliny z nasion wymaga odpowiedniego kompostu.

Hodowla z nasion: nacinamy ich ochronną łupinkę i moczymy je w ciepłej wodzie przez 12 godzin, co przyspieszy kiełkowanie, które bywa nierówne. W każdym pojemniku umieszczamy 6 nasion. Po osiągnięciu przez siewki wysokości 5 cm, pozostawiamy 2-3 roślinki. Wilce wysiane w kwietniu będą kwitły od lipca do września.

GDY ZAUWAŻYSZ

Brak kwiatów jest rezultatem zbyt małej ilości światła. 

Mszyce i inne szkodniki ssące sok przyciągają miękkie pędy, przyrastające na roślinie, hodowanej we wnętrzach poza normalnym sezonem. Zwalczamy szkodniki jak najszybciej, za pomocą odpowiedniego insektycydu.

Podobne prace

Do góry