Ocena brak

Wilczomlecz segmentowy

Autor /Zenobiusz55 Dodano /25.01.2012

Rodzina wilczomleczowatych jest jedną z najliczniejszych. Obejmuje rośliny rosnące w warunkach arktycznych jak i w tropikach. Wilczomlecze nie mają prawdziwych kwiatów, jedynie męskie lub żeńskie części, które są czasem otoczone kolorowymi liśćmi przykwiatowymi (jak poinsecja). Choć kaktusy rosną w Ameryce, wiele wilczomleczy, zwłaszcza w Afryce, wykształciło podobne formy. Istnieje ponad tysiąc dwieście gatunków sukulentów wilczomleczy, spośród których większość to atrakcyjne odmiany kolczaste. Wilczomlecz segmentowy charakteryzuje się wiotkimi, wzniesionymi łodygami, które wyrastają na krzew, a później na drzewo. Jak w przypadku większości wilczomleczy, sok rośliny jest trujący. Powinniśmy unikać jego kontaktu ze skórą lub bardziej wrażliwymi partiami ciała. Gumiasty lateks jest trudny do usunięcia mydłem i wodą, ale łatwo możemy się go pozbyć, używając parafiny. Roślina ta dobrze znosi gorący i bardzo suchy klimat. Dlatego też podczas niedoboru ropy dziesięć lat temu w USA hodowano ją na pustynnych terenach południowych stanów w celu destylacji lateksu i produkcji benzyny. Okazało się to jednak nieekonomiczne.

Ta łatwa w hodowli roślina nie toleruje niskich temperatur zimą, nawet jeżeli zapewnimy jej suche otoczenie. Jak większość okazów potrzebuje wentylacji, ale nie przeciągów.

Wymaga jasnego miejsca przez cały czas i dobrze czuje się przy oknie zwróconym na wschód.

Podlewamy obficie wiosną i latem za każdym razem, kiedy kompost w doniczce zacznie już wysychać. Jesienią i zimą podajemy tylko niewielką ilość wody, żeby zapobiec kurczeniu się liści. Przy dużej wilgoci podczas niskich temperatur roślina ta zacznie gnić.

Ponieważ ten wilczomlecz pochodzi z pustynnych terenów, lubi też suchą atmosferę w domu.

Nawozimy regularnie, co 1-2 tygodnie latem oraz i wiosną, używając nawozu dla kaktusów lub nawozu dla pomidorów rozcieńczonego pół na pół z wodą.

Do sadzenia stosujemy podłoże o dobrym drenażu zawierające około 1/3 objętości piasku ogrodniczego. Przesadzamy roślinę co dwa lata.

Niewielkie okazy tego gatunku przypominają zielone patyczki wetknięte w doniczkę. Aby zapewnić im równomierny wzrost, należy je systematycznie przesadzać. Długie, odstające łodygi wilczomlecza segmentowego usuwamy za pomocą ostrego noża, a powierzchnię po odcięciu moczymy wodą.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szczerniałe łodygi Ta roślina nie jest szczególnie podatna na działanie szkodników i chorób. Czernienie łodyg oznacza zazwyczaj gnicie, spowodowane zbyt obfitym podlewaniem lub za niską temperaturą (poniżej 13°C).

Podobne prace

Do góry