Ocena brak

Wilczomlecz meduzi

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Mięsiste i soczyste gałązki tej roślinydługie i wąskie. Zwisają z prawie niewidocznej korony. Ten południowoafrykański wilczomlecz, podobnie jak cały rodzaj, wydziela trujący sok o konsystencji mleczka. Należy uważać, by nie dostał się on do oczu lub otwartych ran. Zostaje łatwo na rękach. Należy je więc umyć dokładnie po każdym kontakcie z rośliną. Wilczomlecz hodowany jest głównie ze względu na zaskakującą formę. Jego liście są drobne, wyrastają na końcówkach gałązek i żyją bardzo krótko. Późną wiosną i latem, na koniuszkach gałązek pojawiają się liczne, zielonożółte kwiatuszki. Roślinę sadzimy w zwisających kwietnikach, gdyż podkreśla to jej urodę. Nadaje się do ciemnych zakątków domu.

Ten gatunek wilczomlecza wytrzyma spadek temperatury do 10°C, jednak najlepiej czuje się latem w przedziale od 21°C do 24°C. Nie lubi przeciągów.

Rozwija się w każdym świetle, od zaciemnionego do jasnego. Musi być ono jednak niebezpośrednie.

Od wiosny do jesieni pozwalamy podłożu dobrze przeschnąć przed następnym obfitym podlaniem. W zimie roślina nie potrzebuje prawie zupełnie wody, więc podlewamy ją tylko rzadko letnią wodą, w taki sposób, by nie uschły jej korzenie.

Jak większość sukulentów, nie potrzebuje dodatkowego nawilżania. Należy unikać wilgoci na skupionych razem łodygach.

Rosnące w odpowiednim świetle, dojrzałe okazy nawozimy w sezonie wzrostu, raz na miesiąc, podając nawóz o połowie mocy. W słabym oświetleniu nawozimy co roku, na wiosnę, płynnym nawozem dla roślin doniczkowych. Po przesadzeniu nie wymaga nawożenia.

Stłoczone okazy przesadzamy wiosną do mieszanki 2/3 podłoża na bazie gliny lub torfu i 1/3 objętości grubego piachu, który zapewni odpowiednią przepuszczalność. Dodajemy łyżeczkę wapnia i łyżeczkę mączki kostnej na jedno wiaderko podłoża i dobrze mieszamy.

Opisywany wilczomlecz dość trudno przesadzić, bez jego uszkodzenia. Robimy to więc bardzo delikatnie, podtrzymując gałązki opuszkami palców.

GDY ZAUWAŻYSZ

Nadmierne podlewanie doprowadzi do gnicia rośliny. 

Wełnowce mogą bardzo osłabić roślinę, tym bardziej, że trudno je zauważyć pomiędzy gąszczem łodyg wilczomlecza. Usuwamy je tamponem nasączonym w denaturacie.

Podobne prace

Do góry