Ocena brak

Wilczomlecz lśniący

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Gałązki tej rośliny z rodzaju Euphorbia są pokryte ostrymi kolcami, które mają do 2 cm długaści i są bardziej wyeksponowane, gdy roślina się starzeje. Liście opadają co jakiś czas w ciągu roku. Wtedy pojawiają się grona małych, żółtych kwiatów, otoczonych parą barwnych liści przykwiatowych (cyathium). Cyathium ma barwę krwisto-czerwoną, lecz wiele nowych, dostępnych mieszańców i odmian hodowlanych ma przykwiatki w kolorach czerwonym, różowym, łososiowym, żółtym lub białym. E.milii jest w młodości atrakcyjną rośliną.

Minimalna temperatura, tolerowana przez wilczomlecz lśniący, to 8°C, zaś optymalny w lecie jest zakres 21-24°C. Roślinę należy chronić przed przeciągami.

Hodujemy w pełnym słońcu, uważając, by nie poparzyło ono liści. W upały zabieramy roślinę z nasłonecznionego miejsca: może rosnąć także w półcieniu.

Od wiosny do jesieni pozwalamy, by podłoże nieco przeschło, po czym obficie podlewamy roślinę. W zimie E.milii potrzebuje więcej wody niż inne gatunki, by nie opadały jej liście. Ilość wody powinna być dostosowana do temperatury. Jeśli w mieszkaniu jest chłodno, podajemy tylko tyle wody, żeby roślina nie uschła.

Sukulenty potrzebują niewiele dodatkowej wilgoci. Co jakiś czas zraszamy liście ciepłą wodą.

Dorosłe rośliny hodowane w dobrym świetle nawozimy co miesiąc w sezonie wzrostu, stosując nawóz o 50% stężeniu. Rośliny stojące w słabym świetle dokarmiamy raz w roku na wiosnę. Używamy standardowego nawozu w płynie.

Rośliny, które tego potrzebują, przesadzamy wiosną do ziemi kompostowej na bazie gliny lub torfu, z dodatkiem 1/3 grubego piasku. Dodajemy 1 łyżkę stołową zmielonego wapna i 1 łyżkę mączki kostnej na każde wiadro ziemi i dobrze mieszamy.

Fragmenty łodygi można ukorzenić. Pozostawiamy je do wyschnięcia przez jeden dzień, po czym wkładamy do ziemi doniczkowej. W okresie tworzenia się korzeni podłoże utrzymujemy w wilgoci. Wilczomlecze wydzielają trujący mleczny sok. Uważajmy, by nie dostał się na skórę.

GDY ZAUWAŻYSZ

Gnicie rośliny może wystąpić, jeżeli będziemy nazbyt obficie podlewać ją w okresie zimowym. 

Wełnowce szybko osłabiają roślinę, a często trudno jest je wykryć pośród liści, kolców i łodyg. Usuwamy szkodniki za pomocą wacika nasączonego alkoholem metylowym.

Podobne prace

Do góry