Ocena brak

Wilczomlecz "Gabriela"

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Wilczomlecz 'Gabriela' to jedna z kilku odmian, uzyskanych z meksykańskiej Euphorbia x keysii. Wyhodowane sztucznie rośliny mają duże, mięsiste, ciemnozielone liście i zaledwie kilka małych cierni. Kwiaty pojawiają się zimą i wiosną, ale przez większość roku można kupić rośliny będące w okresie kwitnienia, ponieważ ten wilczomlecz nadaje się do pędzenia. Z wiekiem może on osiągać dość duże rozmiary, ale najładniej wyglądają młode okazy, które łatwo uzyskamy z sadzonek. Najlepiej co drugi rok zastępować tę odmianę nowymi roślinkami. Uważajmy, bo wydziela trujący, mleczny sok. Ręce poplamione sokiem dokładnie myjemy.

Minimalna temperatura, jaką toleruje ta roślina, to 8°C. Preferowany zakres w lecie to 21-24°C. Chronimy przed przeciągami.

Uprawiamy w pełnym słońcu, uważając, by nie spaliło liści. W czasie wyjątkowych upałów zabieramy z bezpośredniego słońca.

Od wiosny do jesieni ziemia może umiarkowanie wysychać, zanim dokładnie ją podlejemy. W zimie podajemy tylko tyle wody, żeby roślina nie zwiędła.

Jak większość sukulentów, nie wymaga zwiększonej wilgotności.

Ustabilizowane okazy należy w okresie wzrostu zasilać co miesiąc nawozem rozcieńczonym o połowę. Rośliny w słabym świetle wymagają nawożenia raz w roku, na wiosnę, płynnym nawozem. Nie nawozimy niedawno przesadzonych okazów.

Przesadzamy w miarę potrzeby, na wiosnę, do ziemi na bazie gliny lub torfu. Do podłoża dodajemy 1/3 masy objętościowej grubego piasku. Do każdego wiadra mieszanki wsypujemy łyżkę stołową zmielonego wapienia i tyle samo mączki kostnej. Przed użyciem dobrze mieszamy.

Rozmnażamy z sadzonek. Ich ucięte końce powinny przeschnąć przez jeden dzień, zanim włożymy je do zwilżonej mieszanki sadzeniowej. W czasie formowania korzeni powinna być ona wilgotna. Po zakończeniu pracy przy wilczomleczu myjemy ręce oraz nóż (albo ostrza żyletek), by usunąć resztki soku.

GDY ZAUWAŻYSZ

Gnicie Okazy nadmiernie podlewane zimą mogą gnić. Jeśli wilczomlecza nie da się już uratować, należy odciąć zdrowe części i potraktować je jako sadzonki

Wełnowce mogą szybko osłabić roślinę. Usuwamy je wacikiem zamoczonym w alkoholu metylowym.

Podobne prace

Do góry