Ocena brak

Wilczomlecz

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Ten gatunek wilczomleczu przypomina nieco kaktusy pustynnne z amerykańskiego westernu. Sukulent ten nadaje się doskonale do uprawy w domu. Jego kształt doskonale pasuje do nowoczesnego, oszczędnie umeblowanego mieszkania. Duże rośliny mogą służyć jako pojedyncze okazy, stojące na podłodze, mniejsze hodujmy z innymi sukulentami, jak aloes czy eszeweria, w płytkim naczyniu. wysypanym piaskiem. Wilczomlecze wydzielają trujący, mleczny sok. Uważajmy, by nie dostał się do otwartych ran lub w okolice oczu. Pozostaje on na skórze, więc zaleca się dokładne mycie rąk.

Minimalna temperatura dla hodowli wilczomleczu to l3°C, natomiast optymalna w okresie jego wzrostu to 21-24°C. Roślina dobrze toleruje mieszczące się w tym zakresie różnice temperatur między dniem a nocą.

Dobrze czuje się zarówno w jasnym, nie bezpośrednim świetle, np. odbitym od jasno pomalowanej ściany, jak i w bezpośrednich promieniach słońca. Obracaj donicę dla równego przyrostu.

Od wiosny aż do jesieni pozwólmy ziemi na względne przeschnięcie przed ponownym podlaniem. Zimą podlewajmy roślinę tylko na tyle, by uchronić ją przed uschnięciem.

Wilczomlecz lubi suche powietrze. Należy go zraszać bardzo rzadko wczesnym rankiem i pozwolić roślinie wyschnąć poza zasięgiem promieni słońca.

Ukorzenione rośliny skorzystają na corocznym, wiosennym nawożeniu płynnym nawozem dla roślin doniczkowych. Świeżo przesadzonych roślin nie nawozić.

Przerośnięte okazy należy przesadzać na wiosnę, ubierając rękawice, chroniące przed ukłuciem i sokiem. Stosować mieszankę kompostową na bazie torfu lub gliny, zmieszaną z jedną trzecią grubego piasku. Należy dodać 1 łyżkę stołową wapnia i tyle samo mączki kostnej na każde wiadro mieszanki i dobrze wymieszać przed użyciem. Nie trzymajmy w domu gotowych mieszanek dłużej niż miesiąc, lecz zróbmy świeże.

Sadzonki łatwo gniją. Poczekajmy, az ucięte końce wyschną przed włożeniem ich do ziemi doniczkowej. Dokładnie umyjmy ręce i noże (lub żyletki) po pracy przy wilczomleczu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Więdnięcie może skutkiem nadmiernego podlewania. W ciężkich przypadkach wyjmij roślinę z doniczki (załuż rękawice!). Połóż ją w ciepłym, nie gorącym miejscu, z korzeniami na warstwie chłodnego papieru. Wymieniaj go w razie potrzeby i po 24 godzinach włóż roślinę spowrotem do doniczki; zachowaj umiar przy dalszym podlewaniu.

Podobne prace

Do góry