Ocena brak

WILANÓW

Autor /Bolebor Dodano /24.04.2012

Wieś zwana pierwotnie Milanowem, nabyta przez Jana III Sobieskiego w 1677, przemianowana później na Villa Nova, a wreszcie spolszczona na Wilanów; w 1951 wcielona do Warszawy (dzielnica Mokotów). Król Jan III postanowił przebudować dwór Milanowskich na wspaniałą rezydencję, ośrodek zespołu pałacowo-ogrodowego.

Pałac zbud. przez naczelnego architekta Król., Agostina Locci, był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany przez takich architektów jak: Giovąnni Spazzio, J. Z. Deybel, Sz. B. Zug, Ch. P. Aigner, F. M. Lanci, H., L. i W. Marconiowie, zdobiony przez takich rzeźbiarzy, jak A. Schliiter i Stefan Szwaner, malarzy: C. Callot, M. A. Palloni, J. Szymonowicz-Siemiginowski i inni.

W pałacu mieszkał Jan III z małżonką i zmarł tu w 1696; po jego śmierci synowie sprzedali pałac Lubomirskim. Później przechodził kolejno w ręce Sieniawskich, Czartoryskich, Potockich (na przeszło stulecie) i Branickich.

Od 1945 oddział Muzeum Narodowego w Warszawie; odrestaurowany w 1955-65. Jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce.

A skądżeście, ojcze?-Z Wilanowa.-A czapka, skurczypałko? - Ha, i copka z Wilanowa przysłowiowa odpowiedź honornego i hardego chłopa, który się nie pokłonił panu dziedzicowi.

Podobne prace

Do góry