Ocena brak

Wiesiołek dwuletni

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina dwuletnia, o wysokości 1,5 m, mniej lub bardziej owłosiona, z mięsistym korzeniem w kształcie buraka. W pierwszym roku wypuszcza tylko przylegającą do ziemi rozetkę liści. Prosto wzniesiona ulistniona łodyga rozgałęzia się tylko w górnej części; jest ona kanciasta, ogru-czolona i skąpo owłosiona, plamista. Liście odziomkowe są podłużne, odwrotnie jajowate, tępe, zwężone w długi ogonek, często czerwono nabiegłe. Odstające, czysto zielone liście łodygowe na bardzo krótkich ogonkach są skąpo owłosione, podłużnie lancetowate z małym szpicem i delikatnie ząbkowanym brzegiem. Wielkie, żółte, pachnące kwiaty wyrastają pojedynczo z pachwin liści prosto wzniesionego kwiatostanu; otwierają się wieczorem, dolne zawsze przed górnymi, i więdną następnego poranka.

Cztery lancetowate, długo zaostrzone działki kielicha osiągają dwie trzecie długości rurkowato przedłużonego dna kwiatowego; w pączku są one przyciśnięte do siebie, później odgięte w tył. Cztery odwrotnie jajowate lub sercowate płatki korony, na krót-j kich i szerokich trzoneczkach, są znacznie dłuższe od ośmiu pręcików; zalążnia jest dolna, szyjka czteroczęściowa.  

Siedlisko: Nasypy kolejowe, przydroża, brzegi rzek, żwirownie i piaskownie, kamieniołomy i mury; w górach aż do piętra alpejskiego.

Rozmieszczenie: Pierwotnie zawleczony z Ameryki Północnej, obecnie rozpowszechniony prawie w całej Europie.

Okres kwitnienia: Od czerwca do września.

Zastosowanie: W jesieni lub na wiosnę, zanim wyrośnie pęd kwiatowy, zbiera się korzenie i przyrządza je na wiele sposobów: gotowane i pocięte jako sałatkę albo tak jak żywokost na jarzynę. Liście są niejadalne.

Uwagi ogólne: Do bardzo szybkiego rozprzestrzenienia się tego gatunku przyczyniło się chyba również używanie go jako warzywa.

Podobne prace

Do góry