Ocena brak

Wierzba wiciowa (Witwa)

Autor /Leonid Dodano /13.02.2012

 

Wygląd: Wielki krzew, rzadziej drzewo do 10 m wysokie, z wysmukłymi, prosto wzniesionymi gałęziami; często młode latorośle są gęsto kutnerowało owłosione; gałązki żółtozielone albo szare do czerwono-brunatnych, matowe, za młodu szaro owłosione. Długopędy często ponad 2 m długości.

Liście do 15 cm długie, lancetowate lub rów-nowąsko-lancetowate, 2,5 cm szerokie, częściowo zwisające, długo zaostrzone, w nasadzie tak samo długo zbiegające, brzeg falisto zagięty z małymi gruczołami, wzajemnie oddalonymi.

Górna strona brudnozielona lub soczysto zielona, matowa albo lśniąca; dolna strona srebrzysto błyszcząca, gęsto pokryta w kierunku nerwów bocznych krótkimi srebr-nobiałymi włoskami; boczne nerwy często odgałęziają się od nerwu głównego prawie pod kątem prostym; brzeg liścia jest silnie zagięty w dół i tworzy rynienkę.

Ogonek liściowy do 1 cm długości, krótko szarowłosisty; przylistki tylko na długopędach, wąskolancetowate, długo zaostrzone. Kotki cylindryczne, grube, do 4 cm długości; męskie z bardzo długimi, nagimi nitkami pręcików; żeńskie sztywno stojące w górę, z siedzącą, gęsto jasno owłosioną, przysadzistą zalążnią i bardzo długą (5 mm) nitkowatą szyjką z rozpostartym widełkowatym znamieniem. Przysadka dwubarwna, nasada jasna, przednia część czarna, jasno owłosiona i brodata. Gruczoł miodnikowy bardzo długi, rurkowaty.

Siedlisko: Na niżu i niższych częściach pogórzy i gór na mokrych glebach i przy strumykach; często sadzona. W Polsce najczęściej na okresowych łachach i piaszczystych terasach zalewowych wielkich rzek.

Rozmieszczenie: Europa i Azja.

Okres kwitnienia: Od marca do kwietnia, tuż przed listnieniem.

Uwagi ogólne: Wykorzystywana na plecionki.

Podobne prace

Do góry