Ocena brak

Wierzba trójpręcikowa

Autor /Leonid Dodano /13.02.2012

Wygląd: Krzew wysoki do 4 m albo małe drzewo. Korowina starszych gałęzi oddziela się w płatach (jak u płatana), odsłonięta w tych miejscach tkanka korowa jest rdzawoczerwona. Młode gałązki nagie, w nasadzie łatwo się odłamujące.

Liście lancetowate, do 10 cm długości, u podstawy krótko ściągnięte, z przodu długo zaostrzone; brzeg płaski, regularnie silnie piłkowany z małymi gruczołami. Wierzchnia strona soczysto zielona, lekko błyszcząca, spodnia tak samo zielona, mniej błyszcząca, obie strony nagie.

Ogonek liściowy 1 cm długości, nagi, z 2 ko-łeczkowatymi gruczołami. Przylistki tylko na długopędach, bardzo duze, nerkowate. Kotki umieszczone na krótkopędach, stoją prosto na szypułach 2 cm długości.

Męskie kotki do 4 cm długości, lekko stożkowate, zakwitające od nasady; kwiaty z trzema pręcikami, w dolnej części owłosionymi; żeńskie kotki do 5 cm długości, bardzo smukłe; zalążnia na wyraźnym trzoneczku, stożkowata, naga, znamię prawie bez szyjki poziomo rozłożone; przysadka jednobarwna, błoniasta, prawie naga; wewnętrzny gruczoł miodnikowy szeroki, często rozłupany (tylko w kwiatach męskich obecny jest drugi, niepozorny przedni gruczoł miodnikowy).

Siedlisko: Przede wszystkim na niżu i w piętrze wyżynno-podgórskim nad brzegami rzek w zasięgu periodycznych zalewów. W Polsce występuje głównie w górach nad brzegami potoków, rzadziej na przyległym niżu.

Rozmieszczenie: Wierzba eurazjatycka; w całej Europie z wyjątkiem Szkocji, północnej Irlandii, północnej Skandynawii, południowej Hiszpanii i Sycylii.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do maja, razem z listnieniem.

Uwagi ogólne: W zasięgu wielkiej wody potoków i rzek krzewy są często poobwieszane nanoszonym materiałem.

Podobne prace

Do góry