Ocena brak

Wierzba krucha

Autor /Leonid Dodano /13.02.2012

Wygląd: Drzewo do około 20 m wysokości w przeciwieństwie do wierzby kruchej bardzo z potężnymi gałęziami i popękaną korowiną, delikatnie owłosione z wierzchu (lupa!), rzadziej krzew. Młodsze pędy przeważnie roz- Wierzba krucha nie nadaje się do plecenia gałęzione pod kątem prostym, nagie, żółtawo- koszów i dlatego nie została przez człowieka szaro błyszczące, u nasady niezwykle łatwo tak szeroko rozpowszechniona, jak wierzba odłamujące się z trzeszczącym odgłosem.

Liświciowa (Salix viminalis), jednak dobrze cie wysmukło lancetowate, do 16 cm długości, umacnia brzegi. Do Ameryki Północnej została 2 do 2,5 cm szerokości, długo, delikatnie zaos- zawleczona i na niektórych obszarach trzone, całkowicie nagie.

Brzeg liścia jest za- zdziczała. Nazwa gatunkowa „krucha" odnosi tokowo piłkowany z gruczołami, które wyraź- się do gałązek, łamliwych u nasady, nie są zepchnięte w zatoki (a nie siedzące na wierzchołkach!). Ogonek liściowy 1 cm długości z 2 do 4 gruczołami.

Przylistki małe, często ich brak. Kotki są osadzone na 1 cm szypu-łach, męskie do 6 cm długości, cylindryczne, nitki pręcików silnie owłosione; żeńskie kotki są do 7 cm długie, smukło cylindryczne, najczęściej wiszące z orzęsionymi młodymi listkami; zalążnia na bardzo krótkim trzoneczku, naga, krępo wrzecionowata, zwężona w krótką szyjkę, odgałęzienia znamion grube, bocznie rozpostarte. Przysadka jednobarwna, błoniasta, zewnętrzna strona mocno owłosiona, a wierzchołek długo brodaty. Męskie kwiaty z dwoma, żeńskie z jednym gruczołem miodnikowym.

Siedlisko: Od niżu aż do pogórza wzdłuż rzek na piaszczysto-żwirowych, żyznych glebach aluwialnych, okresowo zalewanych przy wysokim stanie wody. W alpejskich wsiach sadzona do 1200 m n.p.m., w celu pozyskania materiału do wyplatania.

Rozmieszczenie: Europejsko-zachodnioazjaty-cki gatunek wierzby. Na zachodzie często sadzona albo reprezentowana przez mieszańca Salix x rubens, krzyżówkę z wierzbą białą. Obszar rozmieszczenia czystej formy od Schwarcwaldu na wschód do Rosji.

Granica południowa w obszarze śródziemnomorskim; w Skandynawii występuje do środkowej Szwecji, w kierunku wschodnim do Obu i Ałtaju. W Ameryce Północnej jest sadzona i częściowo zdziczała..

Okres kwitnienia: Od końca marca do początku maja, równocześnie z rozwojem liści.

Uwagi ogólne: Wierzba krucha tworzy często mieszańce z wierzbą białą.

Podobne prace

Do góry