Ocena brak

Wierzba babilońska

Autor /Kornel Dodano /25.01.2012

Wierzba banilońska (Salix babylonica) to typowa wierzba płacząca ze zwisającymi gałęziami, natomiast Salix babylonica pekinensis 'Tortuosa' ma pokrój wzniesiony. Powykręcane pędy są szczególnie atrakcyjne w zimie. Poskręcane są również jaskrawozielone liście, które też decydują o oryginalności tej rośliny. Ze względu na szybki wzrost wierzba ta nie jest odpowiednia do małych ogrodów.

Młode drzewka można sadzić do gruntu wiosną lub jesienią.

Wierzba preferuje miejsca otwarte i słoneczne.

Drzewka lubią podłoże wilgotne. Kiedy się już dobrze ukorzenią, nie trzeba ich podlewać.

Wierzba nie znosi lredowego podłoża.

Drzewko jest mrozoodporne, choć zbyt ostre, bezśnieżne zimy mogą uszkodzić wierzbę.

Wierzbę przycinamy co 2-3 lata.

Rozmnażamy latem przez sadzonki zielne lub jesienią przez zdrewniałe.

Wierzba babilońska znana jest pod nazwą wieżby mandżurskiej (Salix matsudana). Wszystkie wierzby pobierają z ziemi dużo wody, tak więc można je wykorzystać do osuszania terenów wilgotnych. Niestety z tego właśnie powodu w pobliżu wierzb nie można sadzić innych roślin, gdyż szybko mogą zwiędnąć. Nie zaleca się też sadzenia tych drzew blisko domów zbudowanych na gliniastym podłożu, bo wierzby mogą spowodować lekkie osiadanie terenów.

Warto wiedzieć

Wierzby mogą cierpieć z powodu raka. Jeśli chorobę zauważymy we wczesnym stadium rozwoju, miejsca zarażone poddajemy działaniu fungicydów. W pozostałych wypadkach części zarażone odcinamy i palimy.

Podobne prace

Do góry