Ocena brak

Wielosił skąpokwiatowy

Autor /Zenobiusz55 Dodano /25.01.2012

Ten nisko rosnący krewniak wielosiłu błękitnego (P.caeruleum) rodzi żółte kwiaty, wznoszące się ponad koronkowym listowiem. Pochodzi on z południa USA i jest ozdobnym ziołem ogrodowym. Jego pierzaste liście mogą wznosić się nad niższym tymiankiem i błękitnymi gałązkami lawendy 'Munstead'. Jest to bylina, ale jak wszystkie gatunki z tego rodzaju, nie jest długowieczny, jeśli uprawia się go na dworze. Najlepiej rośnie, jeśli zapewnimy mu ochronę przed mrozem w chłodnym pomieszczeniu. Nadaje się również do uprawy w doniczce na chłodnym parapecie okiennym. Łatwo rozmnożyć go z nasion (choć możemy mieć kłopoty z ich kupieniem).

Roślina wytrzyma nawet dość silne mrozy, ale jej przetrwanie zależy bardziej od użytego podłoża i podlewania zimą, niż od temperatury. Rośliny w doniczkach można zimować w pomieszczeniach o temperaturze nieco powyżej 0°C. Nasiona wymagają do wykiełkowania około 21°C; trwa to 3-4 tygodnie.

Uprawiamy w pełnym słońcu. W dobrze oświetlonym miejscu uzyskamy zwarte, zgrabne okazy.

Delikatne korzenie wiązkowe potrzebują dużo wody, kiedy już roślina się ukorzeni, szczególnie jeśli rośnie w pełnym słońcu. Okazy w doniczkach podlewamy obficie, gdy powierzchnia podłoża wyschnie. Po zrzuceniu liści zimujące korzenie powinny mieć tylko lekko wilgotną ziemię.

Polemonium pauciflorum nie wymaga zwiększonego poziomu wilgotności. Okazy uprawiane w domu mogą jednak wymagać w gorące dni stosunkowo dużo wody, więc w ich otoczeniu i tak podniesie się wilgotność wskutek parowania podłoża.

Okazy doniczkowe nawozimy co 10-14 dni, od początku do końca lata, standaryzowanym nawozem dla roślin pokojowych.

Ustabilizowane rośliny można podzielić w zimie i posadzić w gliniastym, łatwo przepuszczalnym podłożu z dodatkiem torfu lub innego, sterylnego, organicznego materiału. Wysiewamy w torfowej mieszance ukorzeniającej.

Należy przyciąć łodygi kwiatowe, gdy tylko kwiaty zwiędną. Przycinamy je tak mocno, jak się da.

GDY ZAUWAŻYSZ

Zimowanie Roślina ta rzadko cierpi z powodu ataku szkodników. Najwięcej problemów sprawia jej zimowanie. Największe szanse powodzenia mają wielosiły zimujące w pełnym słońcu, na stanowisku o dobrym drenażu (lub łatwo przepuszczalnej ziemi).

Podobne prace

Do góry