Ocena brak

Wielkość tarczycy

Autor /calliee Dodano /17.01.2012

Tarczyca należy do narządów, których waga i wielkość nawet w warunkach fizjologicznych ulegają silnym wahaniom. Pomijając już różnice wieku i płci, rozwój gruczołu jest w dużym stopniu zależny od warunków środowiskowych. Waga narządu i krzywa wzrastania jest inna w okolicach, w których powiększenie gruczołu, tzw. wole (struma), występuje endemicznie, a inna na obszarach wolnych od niego. Patologicznie silnie powiększony i stwardniały gruczoł obejmując tchawicę może ją bardzo znacznie zwężać, stanowiąc nieraz poważne utrudnienie w oddychaniu.

Przeciętna waga tarczycy dorosłych mężczyzn w okolicach wolnych od wola wynosi 17—20 g, wzrasta do 20—26 g w okolicach, w których wole niezbyt często się zdarza i osiąga 30—60 g na obszarach, w których wole bardzo często występuje w zupełnie normalnych warunkach zdrowotnych i czynnościowych gruczołu i całego ustroju.

Jeżeli gruczoł nie jest powiększony, to wysokość płata bocznego wynosi 4—5 cm, szerokość 2—3 cm i grubość 1,5—2 cm. Cała szerokość narządu mierzy 6—7 cm; wysokość węziny w normalnych warunkach 15—20 mm.

Podobne prace

Do góry