Ocena brak

Wielkie odkrycia geograficzne - Przyczyny odkryć geograficznych

Autor /Oktawian888 Dodano /09.11.2011

a) Około 1430 r. Portugalczycy opanowali żeglugę na Wyspy Azorskie. Był to punkt zwrotny w docieraniu drogą morską do zachodnich wybrzeży Afryki. Płynięcie bowiem wzdłuż jej brzegów było możliwe tylko na południe, w kierunku równika, gdyż prądy morskie i wiatry uniemożliwiały statkom żaglowym powrót. Dotarcie do Azorów pozwalało więc na ominięcie niepomyślnych dla żeglugi warunków.

b) Pierwszeństwo w odkrywaniu nie znanych ziem przypadło Portugalczykom. W --V w. fale głodu, epidemie i zniszczenia wojenne w Portugalii spowodowały spadek zaludnienia, a w rezultacie kryzys, który dotknął warstwy feudalne i pchnął je do udziału w wojnach i podbojach poza granicami Półwyspu Pirenejskiego.

c) Terenem ekspansji szlachty portugalskiej stały się północne i zachodnie ziemie Afryki. Gdy organizowane do Afryki wyprawy nabrały rozmachu, do rycerstwa dołączyli kupcy. Ich interesy ekonomiczne były jedną z najważniejszych przyczyn dalszych wypraw, podbojów i zamorskiego handlu. Głównym celem było zdobycie kruszców i rzadkich towarów, które w średniowieczu napływały do Europy przez Lewant i Maghreb za pośrednictwem kupców arabskich. Były to: jedwab, pachnidła, dywany, wyroby jubilerskie, korzenie, kość słoniowa i in.

d) Za luksusowe, drogie towary ze Wschodu kupcy europejscy musieli płacić złotem. Ponieważ jednak jego wydobycie na starym kontynencie było już niewielkie wobec wyczerpywania się zasobów, a europejskie towary nie znajdowały zbytu na Wschodzie, brak kruszców był bardzo silnie odczuwany.

e) U źródeł wypraw leżały także chęć przygody, poznania i szerzenia chrześcijaństwa. Przez cały -V w. wyprawy ożywiała legenda o dalekim chrześcijańskim kraju "księdza Jana", który sytuowano w okolicach Etiopii i do którego zamierzano dotrzeć.

Podobne prace

Do góry