Ocena brak

Wielbłądka pospolita

Autor /Borys999 Dodano /27.01.2012

Wygląd: długość 1,5 cm, rozpiętość skrzydeł prawie 3 cm. W środkowej Europie występuje około 10, a na świecie 100 gatunków wielbłądek. Wszystkie one mają głowę wysuniętą daleko ku przodowi i skośnie ku górze oraz silnie wydłużony przedtułów. Daleko z tyłu osadzone nogi podkreślają wrażenie „wielbłądziej szyi". Głowa jest bardzo ruchliwa. Obie pary skrzydeł są duże, szklisto przezroczyste i bogato użytkowane. Lot jest bardzo powolny. W pozycji spoczynkowej skrzydła ułożone są dachowato nad ciałem.

Środowisko: w prześwietlonych lasach liściastych i mieszanych, w starych borach iglastych, na skrajach lasów i na zacienionych polanach.  

Występowanie: Europa, przede wszystkim jej środkowa i północna część. Nie ma jej na Półwyspie iberyjskim i na Bałkanach.

Liczebność: ten przedstawiciel wielbłądkowatych (Raphidiidae) jest zwykle pospolity i liczny, niekiedy nawet lokalnie bardzo liczny.

Rozród: poszukiwanie partnera ma miejsce latem i odbywa się za pomocą zmysłu wzroku i powonienia. Jaja składane są za pomocą prawie równie długiego jak odwłok pokładełka w pakietach w szpary i szczeliny kory drzew. Wkrótce wylęgają się z nich bardzo ruchliwe larwy.

Żywią się one larwami kózkowatych, jajami brudnicy mniszki itp. Starsze larwy zimują w niewielkich zagłębieniach i jamkach w pniach i gałęziach drzew, a otwory wiodące do swych kryjówek zwykle zasnuwają wytwarzaną przez specjalne gruczoły jedwabną przędzą. Wiosną się przepoczwarczają. Początkowo nieruchome poczwarki stają się później bardzo ruchliwe i sprawne. Ponieważ są to poczwarki typu wolnego, więc mają nogi i skrzydła swobodne (a nie przyrośnięte na całej długości do ciała, jak u poczwarek typu zamkniętego) i za ich pomocą poruszają się po pniach drzew.

Pokarm: zarówno dorosłe owady jak i larwy prowadzą drapieżny tryb życia, odżywiają się owadami leśnymi, które wyszukują dzięki dobremu wzrokowi i błyskawicznie chwytają wykorzystując dużą ruchliwość głowy.

Podobne prace

Do góry