Ocena brak

Wiedza / umiejętności determinantą płacy

Autor /Yulia Dodano /21.04.2011

 

U podstaw systemów płacowych wiążących wynagrodzenie z posiadanymi kwalifikacjami leży przekonanie, że słuszne jest wynagradzanie wiedzy i umiejętności wnoszonej przez pracownika do ich pracy. W rezultacie powstaje hierarchia raczej ludzi niż stanowisk.

Ważne jest rozróżnienie pomiędzy wynagradzaniem pracowników za posiadaną wiedzę/ umiejętności w systemach wiążących bezpośrednio płacę z kwalifikacjami, a uwzględnieniem wiedzy/ umiejętności jako kryterium wartościowania w systemach płacowych opartych na wartościowaniu.

  • Podejście zakładające oparcie systemu płacowego na wartościowaniu przewiduje, że poziom wiedzy/ umiejętności potrzebnych dla dobrego wykonania pracy na danym stanowisku wpływa na przedział płacowy temu stanowisku odpowiadający. Płaca indywidualnego pracownika w ramach tego przedziału uzależniona jest natomiast od tego jak dobrze tę pracę wykonuje.

  • Podejście zakładające oparcie systemu płacowego na kwalifikacjach oznacza, że pracownicy wynagradzani są za samo posiadanie umiejętności, niezależnie od tego jak je wykorzystują.

 

Jedną z konsekwencji systemu opartego na kwalifikacjach może być fakt, że koszty płacowe przedsiębiorstwa napędzane są poprzez entuzjazm pracowników dla samo-rozwoju (lub wyższej płacy), a nie potrzeby operacyjne ani wielkość produkcji.

 

Podobne prace

Do góry