Ocena brak

Widliczka Martensa

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Do hodowli w domu nadają się zarówno pionowe jak i płożące gatunki widliczki. Wszystkie są wiecznie zielonymi, nie kwitnącymi roślinami wieloletnimi o jasnozielonych, małych liściach. Widliczka Martensa jest gatunkiem o pokroju pionowym, wyglądającym jak krzyżówka paproci i miniaturowego drzewka iglastego. Można kupić jej odmiany hodowlane o liściach wielobarwnych lub biało obrzeżonych. Pochodzcąca z Japonii, Chin i Malezji widliczka wymaga bardzo specyficznych warunków, by mogła przybrać atrakcyjny wygląd.

Widliczce musimy zapewnić zakres temperatur od l3°C do 18°C w lecie. Nawet jeżeli panuje wysoka wilgotność, w zbyt ciepłych pomieszczeniach jej liście mogą bardzo szybko zbrązowieć. Pamiętajmy także, że również przeciągi są niewskazane, gdyż liście rośliny mogą sczernieć i skurczyć się.

Ustawiajmy ją z dala od bezpośredniego słońca, lecz w miejscu dobrze oświetlonym. Jeżeli roślina jest hodowana w szklanym pojemniku (ogródku butelkowym), należy regularnie czyścić szkło, by zapewnić jej odpowiednią ilość światła.

W okresie wzrostu podlewamy codziennie miękką wodą. Podłoże ma być wilgotne, nie mokre. Zimą podlewamy co tydzień, by ziemia była lekko wilgotna.

Wysoki poziom wilgotności jest niezbędny dla hodowli widliczki. Jeżeli rośnie w szklanym kloszu, będzie to łatwe do osiągnięcia. Jeśli hodujemy widliczkę w doniczce, wilgotność wokół rośliny można podnieść, stawiając ją w większym pojemniku z wodą na dnie. Zraszanie może zostawić ślady na liściach.

Widliczkę nawozimy od czasu do czasu w okresie wzrostu, stosując zwykły nawóz dla roślin doniczkowych w 50% stężeniu.

Przesadzamy co drugi rok, stosując mieszankę równych części ziemi doniczkowej, torfu i ostrego piasku. W ogródkach butelkowych i terrariach konieczna jest coroczna wymiana górnej warstwy ziemi.

Aby roślina ładnie wyglądała, regularnie usuwamy zwiędłe listowie. Jeżeli przyrost zaczyna wymykać się nam spod kontroli, dobrze zrobi widliczce "strzyżenie".

Podobne prace

Do góry