Ocena brak

Widliczka Kraussa

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Widliczka Kraussa jest płożącym gatunkiem. Ma imponujące, zawsze zielone listowie o ciekawej barwie. Odmiana 'Aurea' ma liście złotozielone i jest formą karłowatą, dorastającą zaledwie do 2 cm wysokości. Jej maleńkie, łuskowate liście tworzą puszyste dywany. Może pokryć dużą powierzchnię, ukorzeniając się w miarę rozrastania. Można uprawiać tę płożącą roślinę w dużej, płytkiej misie z terakoty, jeśli barwa liści zostanie uwypuklona odpowiednią doniczką. Można też posadzić widliczkę Kraussa pośród paproci i skał, jako kontrastujący element. Ta południowoafrykańska roślina będzie wyglądać raczej nieatrakcyjnie, jeśli nie zapewnimy jej właściwych warunków. Poza tym jednak jest łatwa w pielęgnacji i dobrze prezentuje się w ogródkach butelkowych i terrariach.

Widliczka Kraussa wymaga chłodnych warunków bez przeciągów i temperatur od 13°C (minimum) do 18°C (w lecie). Przy zbyt wysokich temperaturach krawędzie liści zbrązowieją, nawet jeśli wilgotność otoczenia będzie wysoka.

Uprawiamy w jasnym, niebezpośrednim świetle, najlepiej przefiltrowanym przez firany. W ogródku butelkowym może cierpieć z braku światła, jeśli nie będziemy regularnie czyścić szkła.

W okresie wzrostu podlewamy codziennie - podłoże musi być wilgotne, ale nie przesiąknięte wodą. Używamy wody pozbawionej wapnia. W zimie lub przy temperaturach poniżej 13°C, podlewamy co tydzień, by ziemia była tylko lekko wilgotna.

Aby widliczka dobrze rosła, niezbędny jest wysoki poziom wilgotności. Jest to łatwe do osiągnięcia w ogródku butelkowym lub terrarium. W domu możemy podnieść wilgotność w bezpośrednim otoczeniu rośliny, wstawiając jej doniczkę do większego pojemnika, na którego dnie znajduje się woda. Nie zraszamy, gdyż woda zostawia ślady na liściach.

W okresie wzrostu co jakiś czas zasilamy roślinę standaryzowanym nawozem, rozcieńczonym o połowę. Nadmierne nawożenie może spowodować utratę złotej barwy liści.

Przesadzamy roślinę co drugi rok do łatwo przepuszczalnej mieszanki, składającej się z równych części ziemi, torfu i ostrego piasku. W ogródkach butelkowych oraz terrariach co roku wymieniamy górną warstwę podłoża.

Systematycznie usuwamy nożycami zwiędłe liście. Jeśli roślina stanie się zbyt duża, można ją przyciąć nawet o połowę.

GDY ZAUWAŻYSZ

Insektycydy Preparaty w sprayu mogą, niestety, uszkodzić liście widliczki. Jeśli pojawią się szkodniki wybieramy odpowiedni insektycyd systemiczny i ustawiamy doniczkę w rozpuszczonej mieszance. Podłoże powinno zostać dobrze nawilżone, zanim przeprowadzimy zabieg. Tą metodą można zwalczyć mączliki, zbierające się na dolnej stronie liści. 

Czarne lub skurczone liście to efekt wystawienia rośliny na szkodliwe dla niej przeciągi.

Podobne prace

Do góry