Ocena brak

Widelnica dwukropka

Autor /Eligiusz Dodano /27.01.2012

Wygląd: długość 2-3 cm. Trudno ją poprawnie oznaczyć, podobnie jak niemal wszystkie spośród okoto 120 środkowoeuropejskich gatunków widelnic. Charakterystyczna dla widelnic jest budowa gęsto użytkowanych skrzydeł - przednie skrzydła są zawsze dłuższe i węższe od tylnych. W pozycji spoczynkowej skrzydła złożone są płasko na grzbiecie. Odwłok zakończony dwoma, zwykle długimi i wieloczłonowymi, przysadkami odwłokowymi. W przeciwieństwie do ważek, widelnice mają długie, cienkie czułki. Wszystkie te cechy pozwalają nawet początkującym entomologom na odróżnianie widelnic od jętek, chruścików i sieciarek.

Środowisko: larwy wszystkich widelnic żyją w wodach płynących. Dorosłe widelnice również przebywają w bezpośrednim sąsiedztwie wody, zwykle tuż nad jej powierzchnią. Często tworzą duże roje.

Występowanie: widelnice, których znanych jest obecnie ponad 2000 gatunków, rozprzestrzenione są na całym świecie.

Rozród: lata od maja do lipca. Kopulacja odbywa się na brzegu. Wkrótce po niej samica składa małe porcje zlepionych wydzieliną gruczołów klejowych jaj wprost do wody, zanurzając do niej na chwilę koniec odwłoka. Lepka wydzielina rozpuszcza się, a jaja pojedynczo opadają na dno. Spłaszczone grzbieto-brzusznie larwy żyją przyciśnięte silnie do powierzchni leżących na dnie kamieni, podobnie jak larwy części jętek (które jednak mają zwykle 3, a nie 2 przysadki odwłokowe).  

Liczebność: liczna.

Pokarm: larwy wielu widelnic są drapieżne, niektóre jednak żywią się roślinami i glonami, są także larwy wszystkożerne. Dorosłe widelnice odżywiają się drobnymi glonami i porostami lub nic nie jedzą.

Uwagi: cykl rozwojowy widelnic trwa zwykle rok, niektórych gatunków jednak 2-3 lata.

Podobne prace

Do góry