Ocena brak

Wiciokrzew miotlasty

Autor /Kornel Dodano /25.01.2012

Wiciodrzewy zwane również suchodrzewami (jeśli nie są krzewami pnącymi) są bardzo efektownymi krzewami o pachnących kwiatach. Wiciokrzew mirtolistny charakteryzuje się małymi owalnymi, zimozielonymi liśćmi o błyszczącej górnej stronie blaszki. Wysmukłe gałązki są wiotkie, łukowato wygięte i znakomicie nadają się do kwiatowych kompozycji. Można je również suszyć i wykorzystywać do suchych bukietów. Kwiaty wiciokrzewu mirtolistnego są bardzo małe i prawie niezauważalne. Jeśli jednak poruszymy gałązką, z kwiatostanów uniesie się obłok pyłku.

Z wiciokrzewów mirtolistnych tworzy się formowane żywopłoty, natomiast niezbyt atrakcyjnie wyglądają jako pojedyncze krzewy. Najatrakcyjniejszą odmianą jest 'Baggensen`s Gold' o złotych i bladozielonych listkach. Warto wykorzystać go w kompozycjach z żółtymi roślinami, np. różami. Inną odmianą, wyhodowaną w ostatnich latach, jest również ciekawy 'Maygreen', który - w przeciwieństwie do rośliny macierzystej - interesująco wygląda jako rozłożysty krzew.

Sadzonki sadzimy do gruntu wiosną. Rośliny z pojemników można wysadzać w ciągu całego sezonu na tą samą głębokość, na jakiej rosły wcześniej.

Wiciokrzewy znoszą pełne słońce, ale w miejscach lekko zacienionych nie są tak bardzo narażone na atak mszyc.

W okresie wegetacji należy podlewać obficie.

Wiciokrzewy rosną praktycznie w każdym podłożu o pH 5-8.

Wiciokrzew miotlasty jest wrażliwy na mróz.

Bezpośrednio po kwitnieniu skracamy roślinę do silnych przyrostów. Dzięki temu będzie lepiej rósł.

Rozmnażamy w lipcu lub sierpniu z sadzonek zielnych, które przed zasadzeniem posypujemy ukorzeniaczem.

Gałązki wiciokrzewu, który ma tworzyć żywopłot, warto przywiązać do siatki lub innej podpórki. W przeciwnym wypadku pędy mogą się poskręcać i trudno będzie przywrócić im dawny kształt.

Warto wiedzieć

Wiciokrzew, który tworzy żywopłot, należy regularnie przycinać, aby jego pędy nie stały się wiotkie i nie połamał ich wiatr.

Podobne prace

Do góry