Ocena brak

Wiatr - rejestracja i sposoby notowania

Autor /obelix Dodano /30.09.2011

Wiatrem nazywamy poziomy ruch powietrza względem powierzchni Ziemi. Wiatr charakteryzuje się kierunkiem i predkością. Za kierunek uważamy tę stronę świata, z której wieje wiatr. Prędkość wiatru jest to odleglość, jaką przebywają czasteczki powietrza w jednostce czasu.

Obserwacje wiatru polegają na pomiarze jego prędkości i kierunków. Stacje meteorologiczne dokonują tych pomiarów w każdym cogodzinnym terminie obserwacji, a ponadto w przypadkach określonych kluczem STORM oraz w celu uzyskiwania informacji o przebiegu w ciągu doby średniej prędkości i porywów silnych wiatrów. Do pomiarów służą zdalne wiatromierze elektryczne i zastępczo wiatromierz Wilda. Na niektórych stacjach czynne sa również anemografy rejestrujące przebieg wiatru.

Kierunek i prędkości wiatru ustawicznie się zmieniają podlegając pewnym wahaniom. Dlatego w terminie obserwacji notujemy ich wartości uśrednione za okres 10 min poprzedzajacych dany termin. Gdy jednak w tym przedziale czasu gwałtownie się zmieni kierunek lub predkość wiatru, zmieniony element uśredniamy od nowa.

Podobne prace

Do góry