Ocena brak

Werbena "Sissinghurst"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Ta wrażliwa na mróz bylina tworzy wspaniałą gęstwinę listowia, która będzie przelewać się przez brzegi dużych donic, koszy albo też skrzynek okiennych, choć równie dobrze nadaje się także do uprawy przy ścieżce w ogródku. Werbena ta kwitnie przez całe lato aż do jesieni, jednak jej kwiaty nie pachną.

Sadzonki werbeny 'Sissinghurst' należy zimować w temperaturach powyżej zera. Roślina wytrzyma temperatury sięgające 1°C, ale woli około 5°C. W okresach szczególnych upałów lub wilgoci zapowniamy roślinie wentylacją. Werbenę można wysadzić na zewnątrz domu, gdy tylko miną przymrozki. Będzie dobrze rosła i kwitła w dość ciepłych warunkach.

Zakwitnie najpiękniej, jeśli będziemy ja uprawiać w pełnym słońcu.

Ukorzenione okazy nawadniamy obficie, czekając przedtem, aż wyschnie powierzchnia podłoża. Ustabilizowane rośliny potrzebują dużo wody i należy sprawdzać ich podłoże dwa razy dziennie. W zimie, małe ukorzenione roślinki wymagają minimum wody. Nie przelewajmy ich w zimne dni. Podajemy tyle wody, by liście nie zwiędły.

Nie wymaga zwiększonej wilgotności. Wilgoć może łatwo wniknąć pomiędzy ściśle rosnące łodygi i może pojawić się mączniak.

Ponieważ tę roślinę przesadza się co roku, zwykle jej nie nawozimy. Jeżeli rośnie w małym pojemniku, od połowy lata zasilamy ją co 10 dni, stosując standaryzowany nawóz.

Przesadzamy na wiosnę do ziemi na bazie gliny. Zimowane sadzonki należy wczesną wiosną posadzić w pojedynczych doniczkach, po czym wysadzić na dworze, gdy warunki są już korzystne.

Nasiona werbeny są trudne do skiełkowania. Klony, takie jak Verbrena 'Sissinghurst', należy rozmnażać przez sadzonki pędowe, pobierane pod koniec lata. Młode rośliny wyglądają najładniej.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce mogą atakować werbenę. Likwidujemy je odpowiednim insektycydem. 

Mączlik Unikniemy tej choroby, stosując od początku wiosny zapobiegawczo fungicyd. Dzięki temu rośliny będą rosły zdrowo i ładnie.

Podobne prace

Do góry