Ocena brak

Werbena "Carousel"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Werbena rabatowa (Verbena x hybrida) była niezwykle popularna w drugiej połowie XIX wieku. Później straciła tę pozycję na rzecz pelargonii. Obecnie jednak bylina ta powraca do łask i można kupić rośliny wyhodowane w pojemnikach. Dostępne są zarówno odmiany wieloletnie, jak i roczne. Te ostatnie łatwo rozmnożymy z nasion. Jednak lepsze okazy uzyskamy z roślin wieloletnich, poprzez sadzonki pobrane jesienią i przezimowane. Werbena 'Carousel' jest wrażliwą na mróz byliną, nadającą się do hodowli w pojemnikach i jako roślina cięta. Kwitnie nieprzerwanie w okresie od czerwca do października.

Sadzonki pobrane jesienią należy zabezpieczyć przed mrozem, żeby przetrwały zimę. Roślina wytrzyma temperatury do 1°C, ale preferuje około 5°C. W ciepłe, wilgotne dni zapewniamy jej dobrą wentylację bez przeciągów. Sadzimy na dworze, gdy tylko miną przymrozki.

Uprawiamy tę werbenę w pełnym słońcu, gdzie wyda najwięcej kwiatów. Roślina lubi ciepło i słońce.

Rozwinięte okazy podlewamy obficie, gdy powierzchnia podłoża zaczyna już wysychać. W zimie małe, ukorzenione roślinki potrzebują niewiele wody - tylko tyle, by nie przestały rosnąć. Pamiętajmy, by nie przelewać roślin w chłodne dni i podlewać je tylko tak, żeby nie zwiędły im liście.

Ta werbena nie wymaga zwiększonej wilgotności. Wśród gęsto rosnących łodyg może pozostać nadmiar wilgoci, powodując atak mączniaka i gnicie.

Roślina ta jest co roku przesadzana i będzie świetnie rosła w świeżej ziemi bez dodatkowych odżywek. Można ją nawozić od połowy lata, co dziesięć dni, standaryzowanym nawozem.

Przesadzamy na wiosnę do ziemi gliniastej. Na wiosnę sadzimy też przezimowane sadzonki w pojedynczych doniczkach, by za jakiś czas, gdy miną już mrozy, posadzić werbenę na jej ostatecznych stanowiskach na dworze.

Odmiany hodowlane, jak 'Carousel', trzeba rozmnażać co roku z sadzonek pędowych pobieranych późnym latem i pielęgnowanych w zimie. Najlepiej co roku sadzić nowe okazy.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce zbierają się w lepkich koloniach na końcach soczystych pędów. Zwalczamy szkodniki właściwym insektycydem. 

Mączniak to częsta choroba werbeny, dlatego już wiosną należy rozpocząć zapobiegawcze stosowaniw środków grzybobójczych.

Podobne prace

Do góry