Ocena brak

Welthajmia zielonolistna

Autor /Kornel Dodano /25.01.2012

Nazwa tej rośliny jest utworzona od nazwiska XVIII-wiecznego niemieckiego botanika Veltheima. Spośród 5 gatunków występujących w Afryce Południowej najczęściej jest uprawiana Veltheimia capensis, przez ogrodników nazywana również V.vridifolia - welthajmia zielonolistna.

Ta piękna roślina cebulowa może być atrakcyjnym nabytkiem, zwłaszcz że kwitnie zimą, jeżeli tylko wytrzyma temperaturę ogrzewanego pokoju zamiast wymaganej 10-12°C. Niestety, wyższa temperatura niszczy ją na ogół i dlatego Veltheimia nadaje sie raczej do nie ogrzewanej szklarni. Po letnim okresie spoczynku - od maja do sierpnia - cebule mogą leżeć gdzieś w kącie. Do świeżej ziemi należy je posadzić na poczatku września.

Lekko pofalowane liście pojawiają się po krótkim czasie, osiągając 20-30 cm długości i 10-12 cm szerokości. Około Bożego Narodzenia wyrastają strzeałkowate kwiatostany na końcach długich, brązowo nakrapianych łodyg, składające się z jasnoróżowych lub łososioworóżowych kwiatów. W miejscu chłodnym żyją 2-3 miesiące. Szczególnie piękne są starsze okazy, tworzące więcej niż jeden pęd kwiatowy. Od marca liście zaczynają zasychać. Okres spoczynku rozpoczyna się w maju. W okresie wzrostu i kwitnienia podlewać oszczędnie i rzadko nawozić. Dobrze znosi suche powietrze. Rozmnaża się z bocznych pędów.

Do góry